Kapat

13 Yaşındaki Japon Kız Paylaştığı Kod Yüzünden Tutuklandı

Anasayfa
HABER 13 Yaşındaki Japon Kız Paylaştığı Kod Yüzünden Tutuklandı

Japon polisi geçtiğimiz günlerde 13 yaşında bir kızı paylaştığı kod sebebiyle tutukladı. Kodu kopyala-yapıştır şeklinde yüklediği belirtilen kızın paylaştığı bu kodun sonsuz bir döngüye sebep olduğu belirtildi.

Aichi Eyaleti, Kariya-shi’deki bir lisede okuyan genç kız, internette “yasadışı bir program” paylaştığı suçlamasıyla Hyogo Valiliği Polis Departmanı tarafından tutuklandı.

Söz konusu yasadışı programın, alarm pencerisinin sonsuz bir şekilde çalışmasına sebep olduğu ve kötü amaçlı bu bağlantıya tıklayan kullanıcıların uygulamalarının ve sistemlerinin çökebileceği belirtildi.

Bağlantıyı içeren gönderiyi bulan Japon polisi, bilgisayar kayıtlarını inceleyerek genç kızı takip etmeyi başardı. Kız, 4 Mart’tan bu yana “yasadışı programları elektronik ortamda yayma” suçlamaları nedeniyle koruyucu nezarette bulunuyor.

Kızın sorgu sırasında, “birisi bağlantıya tıklasaydı bu oldukça eğlenceli olurdu” şeklinde konuştuğu ifade edildi.

Bu tutuklamaya ek olarak, polis aynı gönderiyi farklı platformlarda yayınlayan iki şüpheliyi daha tutukladı. Polisler daha sonra Yamaguchi Eyaletinde yaşayan 39 yaşındaki işsiz bir adamın ve Kagoshima Eyaletinden 47 yaşındaki bir inşaat işçisinin evine baskın düzenledi.

Japonya’nın sanal güvenliği ne kadar ciddiye aldığı böylece anlaşılmış oldu.

Kaynak: FossBytes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir