Kapat

2019 İçin Oynanabilecek En İyi Korku Oyunları

Anasayfa
Oyun 2019 İçin Oynanabilecek En İyi Korku Oyunları

Video oyunları genelde oyuncuların kendisine sundukları zorlukları ile başa çıkmayı eğlenceli hale getiriyor olması ile bilinir. Ancak eğer 2019’da oynanabilecek güncel korku oyunlarından bahsediyorsak, bu eğlence algımız çok değişik bir şekilde sınanıyor anlamına geliyor. Oyunculara kendilerini savunmaları için araçlar sunulmayan Outlast ve Inside gibi oyunlarda oyuncular, gerilim anında kaçmaya ve saklanmaya yönelmek zorunda bırakıldığı durumlar ile karşılaşır. Bunun gibi oyunlar, atmosferi (zaman zaman jumpscareler ile beraber) oyuncuların dikkatini çekmeye yönelik kullanırlar.

Bu yazımızda 2019’da oynanabilecek en iyi korku oyunlarını yeni çıkan sürümlere göre vurgulayarak önünüze sunuyoruz. Gelecekte bu listeyi güncelleyeceğiz bu yüzden tekrar kontrol ettiğinizden emin olun. Oyunlara dair daha fazla öneri almak için ise oyun veya mobil oyun kategorilerimizi gezebilirsiniz. Şimdi ise sizlerle beraber “oynanacak korku oyunu kalmadı” sorununa çözüm önerisi niteliği taşıyan listemize göz atmanın tam zamanı.

Apsulov: End of Gods (PC)

Apsulov: End of Gods kısacası: İskandinav mitoljisini fütüristik teknoloji ile harmanlayan Viking temalı bir korku oyunudur. Yapımcıların bu karışımdan ortaya çıkardığı sonuç ise: Oyuncuların dokuz farklı alemden oluşan Yggdrasil’in sırlarını açığa çıkarmakla görevli oldukları destansı, bilim kurgusal first person macera oyunu.

 Oyun boyunca oyuncular,çok çeşitli güçlü bosslar ve efsanevi canavarlar ile karşılaşacakları korkunç anlar sırasında yaralanabilen karakterlerini iyileştirmek için yapay olduğu öne sürülen bazı artifactlere (şaheser) sahipler. Bunun yanında Apsulov’un ana çekiciliği son derece ayrıntılı ortamlardan ve eşşiz görsel tarzından kaynaklanmaktadır.

A Plague Tale: Innocence (PS4, Xbox One, PC)

A Plague Tale: Innocence, 1348 Fransa’sını dönem olarak ele alan aksiyon-macera-korku oyunudur. Oyun 1348’de kırsal alanlarına yağma baskınları yapıldığı sırasında ingiliz ordusundan kaçan iki soylu kardeşin hikayesini gözler önüne seriyor. Oyunun tarihsel tarafı, Kara Veba’nın (avrupada kitlesel ölümlere sebep olan salgın) varlığına denk geliyor. Bu nedenle oyun bizlere gizlice geçmemiz için insan düşmanlarını ve hastalıklı sıçan ordularını içeriyor. Oyunun çıktığı dönemde dönem kurgusuna ve özellikle hayatta kalma-korku türünü severler arasında yarattığı büyük heyecan yadsınamaz bi gerçek ve bu muhteşem oyunu oynamak için hiç bir zaman geç değil.

 

Bu oyunda hem Amicia hem de küçük kardeşi Hugo’yu kontrol eden oyunculara karanlık lağımlarda gezinmek,şehir sokaklarını çürütmek veya canlı hale getirmek umuduyla yoğun meydanlarda gezinme  görevleri sunuluyor. Her iki kardeş de oyunun karşımıza çıkardığı diğer canlılara göre çok daha savunmasız olsa da Amicia’nın meşalesi ve Hugo’nun sapanı gibi temel araçları bulmacaları çözmek ve düşmanları etkisiz hale getirmek için kullanmayı sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  League of Legends 9.9 Yaması Yayınlandı

Pacify (PC)

Pacify,oyuncuların eski,terk edilmiş bir evin gerçekte perili olup olmadığına, karar vermekle görevli paranormal araştırmacı rolünü üstlendikleri bir hayatta kalma-korku oyunudur. Söz konusu ev,bir noktada sahiplerinin,ölen sevdikleriyle iletişim kurmasına izin veren özel bir hizmet sunduğunu söyleyen sahipleri ile bir çeşit cenaze töreni için kullanıyor.

Doğal olarak genç bir kızın büyülü ev boyunca görünmeye başladığında,varlığını giderek daha fazla hissettirmesini sağlamasıyla işler giderek daha kötü bir hal alıyor. Dört oyuncu kadar çevrimiçi oynama opsiyonu bulunan Pacify,arkadaşlarıyla çözmesi daha kolay olan zorlu,zamana dayalı bulmacalarla dolu bir kabus.

Resident Evil 2 (PS4, Xbox One, PC)

İlk Resident Evil remake deneyiminin başarılı bir geri dönüş almasının ardından Resident Evil serisinin bir diğer efsaneleşmiş oyunu Resident Evil 2’ye remake getirildi. Oyun serinin hayranlarına veya yeni tanışacak olanlar için sürükleyici bir hayatta kalma-korku oyunu macerası sunuyor. Tamamı ile yeniden modellenmiş yaratıkları ve kalitesi son dönemin grafiklerine uyarlanmış oyun bazı geliştirmelere sahip.

 

Oyuncular serinin bir diğer efsanelerinden biri olan çaylak polis Leon S. Kennedy’i ve bir üniversite öğrencisi olan Claire Redfield’i bir zombi kıyametinin ortasında Raccon City’den kaçmaya çalışırken kontrol etme şansına sahipler. Resident Evil 2’nin temel deneyimi hemen hemen aynı kalırken,hala iyileştirici eşyalar ve cephanelik için oyuncuları yağmalama arayışına itmesi ile eski tadını verme konusunda gayet iddialı görünüyor. Ancak oyunun hikayesi bazı yerlerde elden geçirilmiş ve Ada Wong gibi karakterlere daha belirgin rollerin de verilmiş olduğunu belirtmek gerekiyor. Serinin hayranları için mutlaka oynanması gereken bir oyun olsa da minimum sistem gereksinimindeki büyük değişim ile daha gelişmiş makineler gerektiriyor.

Little Nightmares (PS4, Xbox One, Switch, PC)

Little Nightmares gizliliğin vurgulandığı bir korku-bulmaca oyunudur. Oyuncular,garip bir geminin derinliklerine hapsolmuş Six adında küçük bir kızı kontrol ediyorlar. Yukarı doğru ilerlerken,Geminin çoklu seviyelerinde gezinirken,boyutu kontrol ettiğimiz kız çocuğundan daha küçük olan tuhaf insanları içeriye gizlice sokmalılar.

Oyun boyunca Six ilkel açlık güdüsününe karşı savaşmanın  yoğun anlarını yaşar,ve bu mücadele oyun ilerledikçe zorlaşır ve zorluk arttıkça Six kaçmaya daha yakınlaşmakta. Yaklaşık 3-4 saat arası süren Little Nightmares,zihninizde çok daha uzun süreler kalabilecek kadar yüksek seviye atmosferik korku sunan kısa ama ürkütücü bir deneyim.

The Blackout Club (PS4, Xbox One, PC)

The Blackout Club,bilinmeyenle karşılaşma korkusunun arkadaşlarla çok daha iyi deneyimlendiğinin daha iyi olduğunu kanıtlayan first person Co-op korku oyunudur. İçinde,en fazla dört oyuncu,yalnızca “Shape” olarak bilinen uğursuz bir şahsiyet tarafından yönetilen küçük kasabalarını sarsan karanlık bir güçle karşılaşırken bir grup arkadaşını kontrol ederek takım kurabilme özelliğine sahip.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Knight Online [Upgrade] İtem Basma Tatikleri

 

Oyunda kendimizi savunabilecek silahlar varken,oyuncun hayatta kalmasını sağlayacak birincil araç,karanlık köşeleri aydınlatan ve olan her şeyi belgeleyen güvenilir bir akıllı telefon. Ek olarak oyun,oyuncu seviyesine bağlı olarak değişiklik gösteren ve tekrar edilebilirliğini artıran işlemsel olarak oluşturulmuş görevler sunar.

Prey (PS4, Xbox One, PC)

Prey gizlilik,hayatta kalma ve rol yapma unsurları olan açık dünya,korku first person shooting oyunudur. Oyuncular,Tiphon olarak bilinen şiddet uygulayan bir uzaylı türü tarafından istila edilen Talos 1 uzay istasyonunda yaşayan biri olan Morgan Yu’nun rolünü üstleniyoruz.

Oyunun amacı Typhon’a karşı savaşmada hayatta kalma şansı olacak kadar kaynak ve silah toplamaktır. Yol boyunca,oyuncular Talos 1’in gizemli tarihiyle ilgili sırları ortaya çıkaracak hikayeyi doğrudan etkileyen kararlar alabilecekler. Prey’in en iyi özellikleri arasında,şekil değiştiren mimikler gibi çeşitli alt türleri içeren Typhon yabancı türleri yer alıyor. Bu örümcek benzeri yabancılar,karşımıza çıkmalarına en az ihtimal verdiğimiz anlarda saldıran açık dünyadaki ortak eşyaların görünümünü alabiliyor ve gerilim düzeyini daima yüksek tutmayı sağlıyor.

Inside (PS4, Xbox One, Switch, PC)

Inside Limbo’nun arkasındaki stüdyo olan geliştirici PlayDead’den gelen bir 2.5 boyutlu korku ve bulmaca oyunudur. Inside,oyuncular isimsiz bir çocuğun kontrolünü ele geçirir ve zombi benzeri insanlar,kuduz köpekler tarafından tarafından takip edilirken garip ve sessiz bir dünyayı keşfederler.

 Oyun sırasında,oyuncular giderek gergin ortamlarda ayarlanan çeşitli bulmacaları çözmek zorunda kalıyorlar. Oyun süresi kısa olsa da yaklaşık 3-4 saat Inside,diğer dünya dışı tezahürlerin yüzeyin ötesine geçen karanlık bir dünyada hızlı bir gezinti sürüyor. Akılda kalıcılık konusunda verdikleri deneyim dolasıyla ve oyunun boyutunun çok daha küçük olması ile daha az sistem gereksinimi istemesi ile kesinlikle oynanması gereken oyunlar arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Dünyada En Çok İndirilen, Oynanan Oyunlar | 2019

Stories Untold (PC)

Stories Untold, her bölümdeki hikayenin farklı bir bölümünü anlatan dört bölüme ayrılmış bir korku-bulmaca-macera oyunudur. Oyun 1980’lerin Retro estetiğine sahip,daha derin bir dalma hissi yaratmak için zaman diliminden gelen bilim kurguyu da içermesi ile diğer oyunlardan kendini ayırabiliyor.

Oyuncular, geleneksel macera oyunlarındaki unsurları tanıyabilir ve her bölüm farklı bir oyun tarzına odaklanır(metin tabanlı,first person keşif,bulmaca). Oyun korku türüne ferahlatıcı bir bakış atıyor ve daha öncelerden yapılmış klasik macera oyunlarına saygı göstermek için iyi bir iş yapmışa benziyor. Daha farklı bir korku oyunu deneyimi arayanlar için aranan kan olabilir.

Layers of Fear (PS4, Xbox One, Switch, PC)

Layers of Fear,şimdiye kadar en büyük çalışmasını yapmaya çalışan bir ressam olarak oynayabileceğimiz birinci şahıs korku-hayatta kalma oyunudur. Bununla birlikte,ilham bulunmakta zorlanıldığında oyun sizi evi keşfetmeye ve çevresel bulmacaları tamamlamanız için zorluyor. Oyun hikaye için altı ayrı bölüme ayrılmış ve bununla beraber farklı ilerleyişler için opsiyonlar sunulmuş durumda.

 

Oyun boyunca, ressamın psikolojik olarak rahatsız olduğunu ve hiçbir yerde görülmeyen karısının ve kızının çarpık vizyonlarını görmeye başladığını çabucak anlamaya başlayacaksınız. Oyun alanlarında evin kendisi rol oynuyor. Siz devam ettikçe değişmeye ve bozulmaya başlıyor. Oyun,damgasını vurmak için ağır bir şekilde Jumpscare’e başvururken,hikaye hala tatmin ediciliğini koruyor ve ilerledikçe daha da zevkli bir hal alıyor.

Visage (PC)

Visage,şuan için Steam’de oyuncuların erken erişimine açılmış first person psikolojik korku oyunudur. Oyun bir ev içerisinde sayısız dehşete şahit olmuş bir ailenin yaşamına odaklanıyor. Evin farklı odalarına girerken,oyuncular da karanlıktan kaçınarak ve ilaçlarını muhafaza ederek,kendi histerilerine karşı mücadele etmek zorunda kalıyorlar.

Oyun P.T Silent Hill ve Amnesia’dan esinlenilmiş tamamen tedirgin bir şekilde şahit olacağınız bir korku deneyimi ile karşılaşacağımız iddiasına sahip. Şimdilik erken erişime girdikten sonra geliştiricilerin ve oyunu oynayanlardan da aldıkları yorumları ve profesyonel mecradan aldıkları geri dönüşe göre yerinde güncellemeler ile hatalarını gideriyor gibi görünüyorlar. Oyunun hikayesine en son bir bölüm daha eklendiğini belirtip full sürümün çıktığı anda yeni bir inceleme ile karşınızda olacağınızı söylüyor ve bu korku dolu serüvenlerde size iyi eğlenceler diliyoruz. Takipte kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir