Kapat

2019 Yılında Çıkması Beklenen Wi-Fi 6 Teknolojisi Daha Geç Gelecek

Anasayfa
Bilgisayar 2019 Yılında Çıkması Beklenen Wi-Fi 6 Teknolojisi Daha Geç Gelecek

Wi-Fi teknolojisinin geleceği Wi-Fi 6 ile birlikte bataryalarda meydana gelen yük azalacak, daha fazla bilgi daha hızlı paketlenecek ve aynı anda daha fazla cihaza ulaşabilecek. En önemlisi ise daha yüksek hızlara ulaşmak mümkün olacak.

CES 2019’da ise bu konu pek de önemsenmedi ve Wi-Fi cihazları etkinlikte kendilerine beklenen seviyede yer bulamadı. Elbette, pek çok şirket yeni nesli destekleyen modemleri gösterdi ancak şu anda yalnızca çok az sayıda dizüstü bilgisayar bu teknolojiyi kullanabiliyor.

Wi-Fi standartlarını ve uygulamalarını denetleyen grup Wi-Fi Alliance, birkaç yıldır Wi-Fi 6 üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. Önümüzdeki yıl bu teknolojinin hayatımıza gireceği düşünülüyordu ancak görünen o ki Wi-Fi 6 teknolojisi en erken 2020 yılında çıkış yapabilecek.

Alliance yaptığı açıklamada bu sonbahara kadar cihazları sertifikalandırmaya başlamayacağını söyledi. Ayrıca yeni nesil işlemcilerinin Wi-Fi desteğine sahip olacağını söyleyen Intel, bu işlemcileri en erken 2019 sonlarında çıkaracak.

Buna rağmen, HP, Dell, MSI ve Asus, CES’te Wi-Fi 6’yı destekleyen dizüstü bilgisayarları açıkladı.

Akıllı telefonlar gelişmeye devam ederken Qualcomm’un Snapdragon 855 işlemcisinin Wi-Fi 6 desteğine sahip olacağı belirtildi. Bununla birlikte bu işlemcinin birçok amiral gemisi Android telefonda olacağı göz önüne alınırsa bu cihazların hepsi Wi-Fi 6 desteğine sahip olacak.

Apple’ın ise 2020 yılında 5G cihazlarla beraber Wi-Fi 6 desteğine sahip telefonları çıkarması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir