Kapat

ABD, Federal Çalışanların TikTok Kullanmasını Yasaklıyor

Anasayfa
HABER ABD, Federal Çalışanların TikTok Kullanmasını Yasaklıyor

İki Cumhuriyetçi senatör tarafından bugün meclise sunulan tasarı ile birlikte, federal çalışanlara devlet tarafından verilen telefonlarda TikTok kullanılmasının önüne geçmek için adım atıldı. Çinli sosyal medya uygulamasının Çin hükümeti ile Amerikalı kullanıcıların bilgilerini paylaşabileceği tehlikesi üzerine, ulusal güvenliğin tehlikeye girebileceğini savunan senatörler TikTok’a karşı harekete geçti.

Dışişleri Bakanlığı ve Milli Güvenlik Bakanlığı da dahil olmak üzere ulusal güvenlik ve istihbarat sorunları ile ilgilenen çeşitli ABD kurumları da uygulamanın kullanılmasını yasaklanmıştı.

Senatör Hawley yaptğı açıklamada “TikTok, Çin Komünist Partisi üyelerini yönetim kurulunda bulunduran Çinli bir şirkete ait ve kanunen kullanıcı verilerini Pekin ile paylaşıyor.” dedi. “Federal kurumlarımızın birçoğunun halihazırda uyguladığı gibi, TikTok ABD için büyük bir güvenlik riski oluşturuyor ve hükümet cihazlarında yeri yok.” diye ekledi.

ABD’li gençler arasında popülerlik kazanmaya devam eden uygulama, kullanıcıların kısa videolar oluşturmasını sağlıyor. Şirketin geçen yıl yaptığı açıklamada, TikTok’un ABD’deki aylık 26,5 milyon aktif kullanıcısının yaklaşık %60’sının 16 ile 24 yaşları arasında olduğu belirtildi.

TikTok’un ayrıca dünya genelinde 500 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Flipboard güncellendi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir