Kapat

ABD, Huawei Ürünlerini “Güvenlik Tehdidi” Gerekçesiyle Yasakladı

Anasayfa
HABER ABD, Huawei Ürünlerini “Güvenlik Tehdidi” Gerekçesiyle Yasakladı

ABD Federal Haberleşme Komisyonu, “güvenlik tehdidi” gerekçesiyle Çin merkezli iki şirkete (Huawei ve ZTE) ait ekipman alımına yönelik devlet finansmanını kesti.

Geçtiğimiz hafta konuya ilişkin oylama yapan Federal Haberleşme Komisyonu, Amerikan telekomünikasyon firmalarının devlet desteğiyle Huawei ve ZTE şirketlerinden ekipman alımını, “güvenlik tehdidi” gerekçesiyle engelleme kararı aldı. Daha önce Huawei üzerindeki yaptırımlarını arttıran ABD bu tarz kararları arttırarak markaya ait cihazları sıkı bir denetime alacak gibi duruyor. Ayrıca komisyonun, söz konusu Amerikan firmalarının daha önce satın aldıkları Huawei ve ZTE ekipmanlarını ellerinden çıkarmasına gerek olup olmadığı yönünde bir değerlendirme yaptığı belirtildi.

ABD medyasında konuya ilişkin yer alan haberlerde, büyük ölçekli firmaların zaten bu ekipmanları kullanmadığı için söz konusu karardan herhangi bir şekilde etkilenmeyeceği ancak küçük şirketlerin önemli ölçüde zarar göreceği ifade edildi.

Öte yandan ZTE, henüz herhangi bir yorumda bulunmazken, Huawei yetkilileri ise kararı “yasa dışı” olarak tanımlayarak, ekipmanlarının “güvenlik tehdidi” oluşturduğuna yönelik delil olmadığını vurguladı. Huawei yetkilileri ABD yaptırımlarına ve çıkan olumsuz haberlere rağmen Avrupa pazarında büyümeye devam ettiklerini açıkladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Google Bu Yıl Google Asistan'a Gelecek Özellikleri Duyurdu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir