Kapat

Akamai DDoS saldırısı aldı, Fidye olarak Monero talep ettiler!

Anasayfa
Bilgisayar Akamai DDoS saldırısı aldı, Fidye olarak Monero talep ettiler!

En yaygın ve sinir bozucu siber saldırıların mimarları DDoS Saldırganları şu anda kriptokrasi madenciliği konusunda bir araya gelme potansiyeline sahiptir.

İnternet hizmetleri şirketi Akamai'yle güvenlik araştırmacıları, yeni DDoS saldırılarına tepki gösterdikleri için alışılmadık bir şey fark ettiler. İletişim departmanı bir hedef tarafından web trafiğini durdurma tehdidi ile kendilerine mail atıldığını fark etti. Ayn mail içerisinde saldırganlar 50 XMR ( 18.000$ ) verilmezse içinden çıkılamayacak bir kod döngüsünün başlatılacağı yönünde şirketi tehdit ettiler.

Akamai güvenlik istihbarat ekibinin üst düzey mühendislerinden Chad Seaman, yaptığı röportajda "Aslında sıradan bir DDoS saldırısı gibi ancak saldırı yapılmadan fidye istenmesi hepimizi çok şarşırttı" dedi. Genelde bu gibi durumlarda önce saldırı yapılır ve bu saldırının durdurulması için fidye talep edilir. 

Daha sonra güvenlik uzmanlarının detaylı araştırması ile gelen mailler aracılığı ile yazılımların kısa kodlar halinde serverlara sızmasının sağlandığı tespit edilmiş, aslında maillerin önce gelme sebebi tam olarak bu olsa gerek.

 

Monero, Bitcoin gibi bir kriptokrasiden çok siber saldırganlar için caziptir çünkü izlemesi daha zordur. Her ikisi de kayıtları ve işlemleri izlemek için benzer öntemleri kullanılar, Monero kayıtları göndericiyi, alıcıyı ve her işlemin miktarını gizler.

Monero'nun gizli anonimliği de saldırganların kendilerine kimin parasının ödendiğinin ya da kimin ne ödemediğinin bilmediği anlamına gelir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir