Kapat

Akıllı Yüzük Nedir? Giyilebilir Teknolojiye Yeni Bir Bakış Açısı

Anasayfa
İnceleme Akıllı Yüzük Nedir? Giyilebilir Teknolojiye Yeni Bir Bakış Açısı

Yıllardır geliştirilme aşamasında olan akıllı yüzükler, yakın zamanda markalar tarafından oluşturulan başarılı tasarımlar ve kullanışlı özellikler ile gündeme gelmeye başladı.

Basitçe tanımlanacak olursa akıllı yüzükler; NFC çipi ya da sensörü ve kalp atış monitörü gibi özellikler ile donatılmış aksesuarlardır.

Sahip oldukları özelliklere göre fiyatlarında da değişiklik gözlenen akıllı yüzüklerin uyku ve aktivite takibi, kalp atış monitörü gibi özelliklere sahip olanları oldukça pahalı olabilirken, yalnızca NFC çipine sahip olanlar ucuza alıcı bulabiliyor.

Akıllı Yüzükler Nasıl Çalışıyor?

Akıllı yüzükler gündeme geldiği ilk yıllarda akıllı saatler gibi hayatımızı değiştirebilecek potansiyel sahip oldukları düşünülse de çeşitli girişimler bunu kanıtlamak konusunda maalesef başarısız oldu.

Yasal sorunlar ve tasarım sorunları ile ilk aşamada üretilmesi zor bir teknoloji olan akıllı yüzükler; sahip oldukları sensörler, NFC çipleri, Bluetooth özellikleri ve batarya gibi faktörlerin bir araya gelmesi ile üretilmesi oldukça zor bir hale gelebiliyordu.

Ancak teknolojide meydana gelen değişimler ile birlikte akıllı yüzükleri de sorunsuz bir şekilde imal etmek mümkün hale geldi. Örnek olarak bu alanda başarılı işlere imza atan Oura Ring; nabız ölçmek için kızılötesi optik nabız ölçüm sensörü, hareketi algılamak için 3D ivmeölçer ve dengeyi ve vücut sıcaklığını algılamak için jiroskop içeriyor.

Ancak tüm akıllı yüzükler bu özelliklere sahip değil. OPN Ring isimli akıllı yüzük yalnızca cihazların veya akıllı kapıların kilidini açmak için kullanılabilecek bir NFC çipi ve anten içeriyor. Tahmin edilebileceği üzere bu çeşit akıllı yüzüklerin fiyatları diğerlerine kıyasla çok daha bütçe dostu.

Akıllı yüzük satın almadan önce dikkate almanız gereken en önemli konu ise bu akıllı yüzüklerin boyutları. Sonuç olarak herkesin parmak boyutu aynı değil ve bu noktada bazı akıllı yüzük firmaları satın alma işleminden önce kişilere bir deneme seti yolluyor. Akıllı yüzüğün plastik bir taklidini içeren bu deneme seti ile gerçek yüzüğün size uyup uymayacağını anlayabiliyorsunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  CS:GO Ekipman önerisi

Akıllı Yüzük Önerileri

Henüz piyasada çok sayıda akıllı yüzük bulunmasa da birkaç firma tatmin edici kalitede akıllı yüzük üretimi gerçekleştiriyor. Bunlara örnek olarak Oura Ring ve Motiv Ring gösterilse de Türkiye pazarında bunlara ulaşmak konusunda sorun yaşanabilir.

Aktivite, nabız, adım takibi, uyku ve vücut sıcaklığı gibi değişkenleri takip edebilecek sensörlere sahip Oura Ring 299 dolarlık bir fiyat etiketine sahip.

Öte yandan fitness, uyku + kalp atış hızınızı takip edebilen Motiv Ring ise 199.99 dolardan satışa sunuluyor. Bunlar dışında parmağınızı kullanarak mesaj gönderme, arama yapma ve sanal asistana erişebilme işlemlerini yerine getirebileceğiniz ve Türkiye’de 1.399 TL‘ye satılan ORII Ring de etkileyici bir görünüme sahip.

Tüm bunlar dışında alışveriş sitelerinde akıllı yüzük adı altında satılan ve yalnızca NFC özelliğine sahip ucuz yüzükleri de görebilirsiniz. Satın almadan önce akıllı yüzüğün vadettiği özellikleri incelemenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir