Kapat

Amazon Alışveriş Hangi Kargoyu Kullanıyor?

Anasayfa
Çözüm Amazon Alışveriş Hangi Kargoyu Kullanıyor?

Amazon.com, ABD’nin Seattle şehrinde Jeff Bezos tarafından 5 Temmuz 1994’te kurulmuş bir e-ticaret şirketidir. İsmi Amazon Nehri’nden ilham alınmıştır. Dünyanın en büyük alışveriş sitesi olarak nitelendirilir. İlk kurulduğu zamanlar yalnızca kitap satışı yapan bir perakende sitesi olmasına rağmen bugün müzik CDsi, DVD, bilgisayar oyunları, market ürünleri, spor aletleri, mobilya, aksesuar gibi geniş bir ürün skalasına sahiptir. AWS ve Alexa gibi servisleri de kullanıcılara ayriyeten sunar.

Amazon’un en büyük icraatı 2007 Kasım’da elektronik kitap ve gazete okuyucusu Kindle’ı piyasaya sürmek olmuştur. Şirketin cirosuna ne kadar katkı sağladığına dair resmi bir açıklama yapılmamıştır fakat Jeff Bezos, milyonlarca Kindle kullanıcı olduğunu ve bu okuyucuların uygulamayı çok fazla kullandığını açıklamıştır. Şu an 410 bini geçen kitap sayısının büyük kısmı İngilizcedir. Amazon bu başarılara imza atmış olsa da, sürekli başarısını müşteri odaklı tutumdan kaynaklı elde etmiştir. Pazarlama harcamalarını kısmak, reklam giderlerini azaltmak, ücretsiz nakliye imkanı sunmak müşteriler tarafından cazip karşılanmıştır. Diğer şirketlerden farklı olan bir nokta da, Amazon’da iki yılda bir her çalışanın müşteri hizmetlerinde çalışması şart koşulur, bu uygulama tüm müşterilerin müşteri hizmetler sürecini anlamasına yardımcı olmak içindir. Günümüzde, Amazon bünyesinde dünya genelinde çalışan sayısı 300 bin, kuruluş yeri olan Seattle’daki çalışan sayısı ise 40 bindir. Slice Intelligence’ın 2016 Şubat tarihinde yayınlamış olduğu verilere göre dünya geneli e-ticaret satışların %43’ü Amazon.com üzerinden yapılmıştır.

Amazon.com’da hem satıcı olarak satış, hem de alıcı olarak alışveriş yapılmaktadır. Satıcı olmak isteyen kişi bütün kategorilere erişemez, bazı kategoriler açıkken bazıları kısıtlıdır. Kısıtlı kategoriler için satıcının onay alması gerekmektedir, bu kategorilerin kısıtlı olmasının sebebi ise sahte ürün bulunma riskinin fazla olması ve şirketin bu riski en aza indirgemek istemesidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Amazon Kendi Oyun Hizmetini Geliştiriyor

-Tüm Satıcılara Açık Kategoriler: Bebek ürünleri, Kozmetik ürünleri, Kitap ürünleri, Ev-Bahçe ürünleri, Ofis ürünleri, Müzik enstrümanları, Kindle aksesuarları, Evcil Hayvan ürünleri, Ev Dekorasyonu.

-Kısıtlı Kategoriler: Otomotiv, Giyim-değişken-, Koleksiyon Kitaplar, Hediye Kartları, Saatler, Beyaz Eşya, Mücevher.

Bu ürünlerde istisnalara rastlanabilir, site kullanılmaya başlandığında kategoriler içindeki kısıtlamalar veya serbestlikler daha net fark edilecektir.

Amazon Hangi Kargo Şirketiyle Çalışır?

Amazon, Türkiye’de dört farklı kargo şirketi ile çalışmaktadır. Bunlar; AGT, Kolay Gelsin, MNG Kargo ve Aras Kargo’dur. AGT ve Kolay Gelsin şirketlerinin şube ağı bulunmadığından ötürü kargonun şubeden alınma seçeneği yoktur. Ücretlendirme Standart teslimatlarda teslimat başına 4,90 ve ulaşım süresi İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara için 2-3 iş günü; harici şehirlerde 3-5 iş günü, şehir merkezin dışındaki yerlerde 5-7 iş günüdür. Ekspres teslimatlarda ise teslimat başına 7,90 TL ve ulaşım süresi İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara içi 1 iş günü; harici şehirlerde 2 iş günüdür ve şehir merkezi dışındaki yerlerde mevcut değildir. Aynı gün teslimat seçeneği de vardır, teslimler akşam gerçekleşir. Teslimat başı fiyat 12,90 TL ve ulaşım süresi aynı gün 17.00-21.00 saatleri arasındadır, sadece İstanbul’da geçerlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir