Kapat

Amazon, Apple ve Google Akıllı Ev Cihazları İçin Birleşiyor

Anasayfa
HABER Amazon, Apple ve Google Akıllı Ev Cihazları İçin Birleşiyor

Amazon, Apple, Google ve Zigbee Alliance Çarşamba günü yaptıkları açıklamada akıllı evlere erişimi herkes için daha kolay hale getirmek amacıyla işbirliğine imza attıklarını duyurdu.

Amazon, Apple ve Google akıllı ev cihazları konusunda birbirine rakip firmalar olsa da, akıllı evlere dair süreç gittikçe daha karmaşık bir hal alıyor. Bundan dolayı bu şirketler birleşerek, tüketiciler ve üreticiler için akıllı ev cihazlarına dair oluşan karmaşıklığı azaltmayı amaçlıyor.

IDC tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, akıllı ev cihazları pazarının dünya çapında %23.5 büyüyerek 815 milyon cihaza yükselmesi bekleniyor. Bu rakamın 2023 yılı için ise 1.39 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Örnek olarak, evi için akıllı kilit almayı düşünen bir kullanıcının karşısında çeşitli seçenekler bulunuyor. Ancak alınan bu kilidin aynı zamanda hangi akıllı asistan ile uyumlu olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Akıllı cihazlar üreten firmalar için de sorun oluşturan bu firma ayrılığı geliştiricilerin Apple, Google veya Amazon için ayrı ayrı güncelleme yapmasını gerektiriyor.

Firmaların işbirliği ile birlikte bu sorunlar “Project Connected Home over IP” standardı ile çözülecek. Üretilen cihazların kutusunda belirtilecek olan “Project Connected Home over IP” desteği ile kullanıcılar bu standarda sahip cihazları uyumlu olarak kullanabilecek.

İlk olarak fiziksel güvenlik ürünlerine odaklanacak olan grup karbonmonoksit detektörleri, akıllı kapılar ve kilitler, güvenlik sistemleri gibi ürünlerde iş birliği yapacak.

İlk ürünün ne zaman piyasada yer alacağı ise henüz belli değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Burstcoin ( BURST ) nedir? Geleceği var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir