Kapat

Android Q Nedir? Android Q İle Gelecek Olan Yeni Özellikler

Anasayfa
Mobil Android Q Nedir? Android Q İle Gelecek Olan Yeni Özellikler

Bu yıl onuncu versiyonuna ulaşacak olan Android şu anda 2.5 milyar cihazda aktif olarak kullanılıyor. Her geçen yıl gelişmeye devam eden işletim sistemi bu sefer Android Q ismi ile karşımıza çıkıyor. Teknolojik cihazlar için anahtar role sahip olan Android, yeni sürümü ile birçok yeniliği beraberinde getitirken güvenliğe, gizliliğe ve dijital dengeye vurgu yapıyor.

Katlanabilir Telefonlar ve 5G Desteği

Bu yıl hakkında çok konuşulan katlanabilir telefonlar sahip oldukları alışılmadık tasarım ile birlikte yeni bir yazılım ihtiyacını doğuruyor. 5G ağlarının da ortaya çıkacak olması ile birlikte Android Q geliştiricilerin daha hızlı bağlantı ve daha kaliteli oyun ve artırılmış gerçeklik deneyimi sunmasını sağlayacak. Katlanabilir telefonlarda meydana gelen boyut değişimleri ve çok görevli yapıya Android Q ile uyum sağlamak daha da kolaylaşacak.

Canlı Altyazı

İşitme engeli bulunan veya işitme zorluğu yaşayan kullanıcıların içeriklere çok daha kolay ulaşmasını sağlayacak yeni bir özellik olan Canlı Altyazı ile tek bir dokunuşla telefonda çalınan medya otomatik olarak metne dökülebilecek. Canlı Altyazı özelliğe videolarda, podcastlerde, sesli mesajlarda ve hatta uygulamarda bile çalışabilecek. Telefonda oynatılan bir konuşma tespit edildiği anda herhangi bir internet bağlantısı gerekmeksizin Canlı Altyazı özelliği aktif bir şekilde çalışmaya devam edecek.

Akıllı Cevaplama

Makine öğreniminden gücünü alan bu özellikle beraber alınan herhangi bir mesaja bildirim çubuğunda Akıllı Cevaplama ile cevap vermek mümkün olacak. Gelecekteki hareketlerini tahmin etmek için daha akıllı bir hale gelen Akıllı Cevaplama örnek olarak birisi size adres gönderdiğinde bunu otomatik olarak Google Haritalar’da açmanızı sağlayacak.

Dijital Denge

Google tarafından Android Pie için tanıtılan ve telefon bağımlılığını daha ölçülü bir hale getirmek isteyen kullanıcıların kullandığı Dijital Denge özelliği sayesinde uygulamaları kısıtlayarak telefonda geçirdiğiniz zamanı yönetebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Gmail'in Akıllı Yazma Özelliği Tüm Android Cihazlara Geliyor

Google, Dijital Denge’yi daha verimli bir hale getirmek amacıyla dikkatinizi dağıttığını düşündüğünüz uygulamaları engelleyebileceğiniz “Odaklanma” modunu getiriyor. Android Q ile ekran süresini yönetmek daha da kolay bir hale gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir