İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Uygulama

Android Telefonumu Bilgisayar Korsanlarından Nasıl Korurum?

Çalışkan, akıllı telefonunuz için çok az dinlenme vakti vardır. Bugün birçok profesyonel gibiyseniz, akıllı telefonları iş, oyun ve aradaki kişisel işlerin bir karışımı için kullanıyorsunuzdur. Şimdi, ya telefonunuz kaybolur veya hırsızlık gibi bir şeyler ters giderse? Daha da kötüsü, ya akıllı telefonunuz saldırıya uğradıysa? Bunun size olmasını ve zararlarını en aza indirmeye ve engellemeye çalışalım.

Küresel olarak, birçok insan akıllı telefonlarıyla çifte görev için kullanıyor. İspanya’da bir anket, insanların %55’inin aynı telefonu kişisel ve iş etkinliklerinin bir karışımı için kullandığını buldu. Aynı anket Japonya, Avustralya ve ABD’de görüşülen kişilerin yarısına kadarının da bunu yaptığını, İngiltere ve Almanya gibi ülkelerin sırasıyla %31 ve %23 ile takip ettiğini gösterdi.

Bu rakamlar ister düşük ister yüksek uçta eğilim göstersin, güvenlik etkileri sabit kalır. İş ve kişisel verilerle dolu bir akıllı telefon, arzu edilen bir hedeftir. Bilgisayar korsanları, genellikle korumasız oldukları için akıllı telefonları hedef alır, bu da bilgisayar korsanlarına kişisel bilgilerinize ve kullanabileceğiniz tüm kurumsal ağlara kolayca “girme” olanağı sağlar. Bir taşla iki vuruş gibi.

Basitçe söylemek gerekirse, akıllı telefonu olan çalışan bir profesyonel olarak, yüksek değerli bir hedefsiniz.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Akıllı telefonunuzu saldırıya uğramaktan koruyun

Hem ebeveyn hem de profesyonel olarak, kişisel ve iş hayatınızı güvende tutabilmeniz için akıllı telefonunuzu hack’lerden korumak için yapabileceğiniz birkaç şeyi bir araya getirdik:

1. Yüzünüz, Parmağınız, Desen veya PIN Kodunuzla Ekstra Koruma Sağlayın

İlk önce, temel bilgiler. Telefonunuzu yüz kimliği, parmak izi, desen veya pin kodu ile kilitlemek, özellikle kayıp veya hırsızlık durumunda en temel koruma biçiminizdir. (Seçenekleriniz cihaza, işletim sistemine ve üreticiye göre değişir.) Daha da fazla koruma için bir adım daha ileri götürün. Telefonunuzdaki hesapları güçlü parolalarla koruyun ve onu sunan uygulamalarda savunma hattınızı iki katına çıkaran iki faktörlü kimlik doğrulama kullanın.

2. Bir VPN Kullanın

Veya başka bir deyişle, korumasız halka açık Wi-Fi ağlarına atlamayın. VPN, bağlantınızı bilgisayar korsanlarından gizler ve havaalanlarında, kafelerde, otellerde ve benzerlerinde güvenli olmayan genel ağlardayken özel olarak bağlanmanıza olanak tanır. Bu nedenle saldırılardan daha fazla korunmak için ücretsiz bir VPN kullanın! VPN bağlantısıyla, hassas verilerinizin, belgelerinizin ve yaptığınız etkinliklerin gözetlemeden korunduğunu bileceksiniz; bu, akıllı telefonlarımızla yönettiğimiz kişisel ve profesyonel iş miktarı düşünüldüğünde kesinlikle harika bir duygu.

3. Uygulamalarınız İçin Resmi Uygulama Mağazalarına Bağlı Kalın

Google Play, tehlikeli olabilecek uygulamaların mağazalarına girmesini önlemeye yardımcı olacak önlemlere sahiptir. Kötü amaçlı uygulamalar genellikle uygulama mağazalarının dışında bulunur; bu uygulamalar arka planda çalışabilir ve parolalar, kredi kartı numaraları ve daha fazlası gibi kişisel verilerinizi, yani neredeyse telefonunuzda sakladığınız her şeyi tehlikeye atabilir. Ayrıca, uygulama mağazalarındayken, uygulamaları indirmeden önce açıklamalarına ve incelemelerine yakından bakın. Kötü amaçlı uygulamalar ve sahte ürünler yine de mağazalara girebilir ve bu kötü uygulamaların telefonunuza girmesini önlemenin birkaç yolu vardır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

4. Telefonunuzdaki Verileri Yedekleyin

Telefonunuzu yedeklemek iki nedenden dolayı her zaman iyi bir fikirdir:

İlk olarak, yedeklenen verileri eski telefonunuzdan yeni telefonunuza aktararak yeni bir telefona geçiş sürecini kolaylaştırır.

İkinci olarak, telefonunuzun kaybolması veya çalınması durumunda verilerinizin yanınızda kalmasını sağlar; bu, bulutta saklanan verilerin güvenli bir kopyasına sahipken kaybolan veya çalınan telefonunuzdaki verileri uzaktan silmenize olanak tanır.

Android telefonlar, telefonunuzu düzenli olarak yedeklemenin basit yollarına sahiptir.

5. Acil Bir Durumda Telefonunuzu Uzaktan Nasıl Kilitleyeceğinizi Öğrenin

En kötü durum senaryosu telefonunuz gitmiştir. Gerçekten gitti. Ya umutsuzca kayboldu ya da çalındı. Şimdi ne yapmak gerekiyor? Uzaktan kilitleyin, hatta verilerini tamamen silin. Telefondaki verileri silmekle ilgili bu son kısım sert bir hareket gibi görünse de yukarıda belirtildiği gibi düzenli yedeklemeler yaparsanız, verileriniz bulutta güvendedir ve geri yüklemeniz için hazırdır. Genel olarak bu, bilgisayar korsanlarının size veya şirketinizin hassas bilgilerine erişemeyeceği anlamına gelir; bu da sizi beladan uzak tutabilir ve profesyonel işinizi güvende tutabilir. Google, Android kullanıcıları için bir kılavuz sunar.

Advertisement. Scroll to continue reading.

6. Eski Uygulamalardan Kurtulun ve Tuttuklarınızı Güncelleyin

Hepimiz uygulamaları indirir, bir kez kullanırız ve sonra onların telefonumuzda olduğunu unuturuz. Ekranınızı kaydırmak için birkaç dakikanızı ayırın ve hangilerini gerçekten bitirdiğinizi görün ve verileriyle birlikte silin. Bazı uygulamaların, telefonunuzdan da veri depolayabilen, kendileriyle ilişkili bir hesabı vardır. Ekstra adımı atın ve bu hesapları silin, böylece telefon dışı veriler silinir.

Bunun nedeni, her ekstra uygulamanın, güncellenmesi gereken veya kendisiyle ilişkili bir güvenlik sorunu olabilecek başka bir uygulama olmasıdır. Veri ihlalleri ve güvenlik açıkları döneminde eski uygulamaları silmek akıllıca bir harekettir. Tuttuklarınıza gelince, bunları düzenli olarak güncelleyin ve bir seçenek varsa otomatik güncellemeleri açın. Güncellemeler, uygulamalara yalnızca yeni özellikler getirmekle kalmaz, aynı zamanda genellikle güvenlik sorunlarını da giderir.

7. Telefonunuzu Koruyun

Hayatınızın büyük bir kısmı telefonunuzdayken, üzerine güvenlik yazılımı yüklemek sizi ve telefonunuzda tuttuğunuz şeyleri koruyabilir. Android sahibiyseniz, mobil güvenlik yazılımı verilerinizi, alışverişlerinizi ve ödemelerinizi güvende tutabilir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar

İlgili Yazılar

Çözüm

Birine Twitter bağlantısı göndermek zorunda kalmadan, videoyu paylaşabilmeniz için Twitter’dan video kaydetmenin mümkün olup olmadığı bu yazımızda açıklıyoruz. Twitter video indir yada kaydet seçeneğini...

Çözüm

Türkiye’nin en çok kullanılan ücretsiz online alışveriş sitelerinden bir tanesi Sahibinden.com’dur. Uygulamanın oldukça gelişmiş olması bazı kullanıcılara karmaşık geldiğinden ayarların yapılandırılması noktasında sorunlar yaşayan...

Uygulama

Sosyal medya kullanıcıların büyük bir çoğunluğu içeriklerin kişiselleştirilememesinden şikayetçidir. Touchapp, kullanıcılarına kişiselleştirilmiş bir deneyimin anahtarını sunuyor. Aralık ayında kullanıma sunulan uygulama her geçen gün...

İnceleme

Arada sırada pazarı ele geçiren bir işlemci gelir. Bu işlemciler, doğru anakart türüne eklendiğinde, raflardan erimesini sağlayan doğru fiyat, performans ve uyumluluk kombinasyonu sağlandığında harika...