Kapat

Apple, 2018’in ilk yarısında Hindistan’da 1 milyondan az iPhone sattı!

Anasayfa
HABER Apple, 2018’in ilk yarısında Hindistan’da 1 milyondan az iPhone sattı!

Apple'ın geleneksel olarak Hindistan'da satış sorunları devam ediyor. Şirket, yerel olarak fiyatı düşürmek için ülkede iPhone üretmeye başlarken, bunun önünde uzun bir yol olduğu görülüyor. Bloomberg'in raporuna göre , 2018'in ilk yarısında bir milyondan az cihaz satıldı.

Apple'ın Hindistan'da yalnızca yüzde 2'lik bir pazar payı var ve 2017'de, Counterpoint Research tarafından hazırlanan bir rapora göre 3,2 milyon iPhone sattıAncak bu satışlar son zamanlarda dahada yavaşladı.

Hindistan, dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon pazarı olmasına karşın, yüksek fiyatlar, yüzde 15 ile yüzde 20 arasında gerçekleşen fiyat artışı tüketicileri Samsung ve Xiaomi gibi daha ucuz alternatiflere yöneltiyor. Bu yaz başında Apple, iPhone 6S ve iPhone SE'yi Hindistan'da üretmeye başladı. Bu sayede telefonların fiyatını azaltmayı amaçlıyor. 

Hindistan, Apple için büyük bir fırsat olabilir ve CEO Tim Cook agresif bir şekilde ülkeye geçeceğini belirtti. Ülke, 4G ağını genişletti ve büyüyen bir orta sınıf var, bu da daha fazla insanın Apple ürünlerini kullanmaya istekli olacağı anlamına gelebilir. Ancak bu düşük satış rakamlarına rağmen, Cook Mayıs ayında şirketin Hindistan'dan elde ettiği gelirin 2018'in ilk yarısında rekor kırdığını söyledi.

Ülkemizde son gelen zam ile birlikte fiyatlar tavan yapmış durumda belki bizde farklı alternatiflere yönelerek Apple üzerinde bir baskı oluşturabiliriz. Hindista'nın nüfusu göz önünde bulundurulduğunda ülkemiz nusüfusuna oranla 15 kat daha fazla olduğunu göreceksiniz. 2018 ilk yarısında iPhone satışlarında Hindistan'dan daha yüksek adetlerde olmamız ise bizim fiyatlar karşısında herhangi bir duruşumuz omadığının net bir göstergesi, ne diyelim!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Huawei, ikinci çeyrekte Apple'ı geride bıraktı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir