Kapat

Apple Fransa’ya 571 Milyon Dolar Vergi Ödeyecek

Anasayfa
HABER Apple Fransa’ya 571 Milyon Dolar Vergi Ödeyecek

Apple, uzun bir denetimin ardından ülkeye borçlu olduğu yaklaşık 500 milyon avro (571 milyon dolar) değerindeki vergiyi ödemek için Fransız hükümetiyle bir anlaşma yaptı.

Vergi manipülasyonu ve minimizasyonuna karşı dünya çapındaki hükümetler tarafından alınan sıkı önlem çerçevesinde değerlendirilen olayda Apple vergi borcunu Fransa’ya ödemeyi kabul etti. Yerel raporlar, Fransa’ya ödenecek miktarın vergi borcunun tamamı olup olmadığını belirtmese de, 500 milyon Euro’nun dikkate değer bir rakam olduğu inkar edilemez bir gerçek.

Apple’ın Fransa’daki bölge yetkilisi Reuters’e yaptığı açıklamada bir vergi anlaşması olduğunu doğruladı, ancak ne kadar ödeme yapılacağına dair açıklama yapmayı reddetti.

“Çok uluslu bir şirket olarak Apple, dünyadaki mali otoriteler tarafından düzenli olarak denetlenmektedir”. Apple tarafından yapılan açıklamada: “Fransız vergi idaresi kısa bir süre önce şirketin Fransız hesapları üzerindeki denetimi sonuçlandırdı ve bu bilgiler yakında kamuoyuna açıklanacak” şeklinde aktarıldı.

Avrupa Komisyonu, 2016 yılında İrlanda’nın Apple’a birkaç yıl boyunca tercihli vergi muamelesi sağladığını ve Apple’ın vergi cinsinden yüklü bir miktarı geri ödemesini talep ettiğini belirtti. Apple, o zamandan bu yana toplamda 13.1 milyar avroluk vergiyi İrlanda hükümeti tarafından kontrol edilen bir hesaba öderken, karar hem Apple hem de İrlanda tarafından temyiz edildi.

Fransa, aynı zamanda en büyük teknoloji şirketlerine karşı uygulayacağı “GAFA”  isimli başka bir vergi ile 2019 yılında 500 milyon Euro elde edecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Apple Devasa Reklam Panosu ile CES 2019'ta Google ile Dalga Geçti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir