Kapat

Apple, Google ve Amazon “Resmi Olmayan Koronavirüs Uygulamalarını” Kaldırıyor

Anasayfa
HABER Apple, Google ve Amazon “Resmi Olmayan Koronavirüs Uygulamalarını” Kaldırıyor

Apple, Mart ayının başlarından itibaren koronavirüs salgını ile ilgili uygulamaları yakından incelemeye başladı. Aktarılanlara göre en az dört geliştiricinin salgın istatistikleri ile ilgili uygulamalarını geri çeviren Apple, aldığı kararla resmi olarak bu tür uygulamaların App Store’da yer almasını yasaklıyor.

Cumartesi günü şirketin web sitesinde yayınlanan açıklamada, koronavirüs ile ilgili uygulamaların yalnızca “hükümet kuruluşları, sağlık konularında yetkilendirilmiş şirketler ve tıbbi eğitim kurumlarından” kabul edileceği belirtildi. Şirket böylece yalnızca güvenilir kaynaklardan gelen uygulamaların mağazada yer almasını sağlayacak.

Aynı şekilde benzer bir politika izleyen Amazon, gayriresmi kaynaklardan gelen tüm koronavirüs uygulamalarını engelledi. Google da konuyla ilgili olarak, koronavirüs veya COVID-19 ile ilgili arama sonuçlarını engelledi ve bunun yerine insanları sadece Dünya Sağlık Örgütünün web sitesine ve “güvenilir uygulamalara” yönlendirme kararı aldı.

ABD hükümetinin koronavirüs hakkında yanlış bilgilerin yayılmasını engellemek için teknoloji şirketlerinden yardım istemesiyle birlikte teknoloji devleri böyle bir hamlede bulundu.

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlar için bir uygulama mağazasına sahip olan Microsoft ise henüz konuyla ilgili olarak bir açıklama yapmadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Google hesap ayarlarında önemli değişiklikler yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir