Kapat

Apple Mac Satışları 2018’in Sonunda Dibi Gördü

Anasayfa
HABER Apple Mac Satışları 2018’in Sonunda Dibi Gördü

Son çeyrekte iPhone satışlarının beklenen seviyede olmaması üzerine çıkan haberlerden sonra, Gartner tarafından aktarıldığı üzere Mac satışları da Apple’ın beklentilerini karşılayacak sayılara ulaşamamış.

Gartner tarafından ortaya çıkarılan ön satış tahminleri doğrultusunda Apple’ın Mac satışlarının her yıl gittikçe daha az olduğu görülüyor. 2018 yılının son çeyreğinde 4.9 milyon adet satılan cihaz, 2017 yılının aynı döneminde 5.1 milyon adet satmıştı. İlginç olan ise satışlardaki bu azalmaya rağmen şirket bilgisayar pazarındaki yerini kaybetmiş gibi görünmüyor. Şirketin bilgisayar pazarındaki payı artış göstererek %7.1’den %7.2’ye yükseldi.

Apple bilgisayar satıcısı konumunu Lenovo, HP ve Dell’in arkasında dördüncü olarak koruyor. Sektöre liderlik eden Lenovo 16.6 milyon cihaz, ardından HP 15.3 milyon cihaz ve Dell ise 10.9 milyon cihaz satışı gerçekleştirdi. Asus ise 4.2 milyon satışla Apple’ın altında yer alıyor.

İstatistiklere daha detaylı bakacak olursak, Apple’ın Amerika’daki Mac satışları toplamda 1.8 milyondan 1.7 milyona düşmüş olsa bile şirketin pazardaki payı %0.3’lük bir artış gösterdi.

Apple’ın 2018 yılındaki toplam Mac satış miktarının önceki yıla göre %5 düşüş yaşayarak 18 milyon olduğu belirtildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  iOS için Firefox yayınlandı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir