Kapat

Apple Safari’den ‘Do Not Track’ Özelliğini Kaldırıyor

Anasayfa
Bilgisayar Apple Safari’den ‘Do Not Track’ Özelliğini Kaldırıyor

Apple, “Do Not Track” ayarını Safari tarayıcısından kaldırıyor. Bu ayar ile birlikte reklamverenlere ve web sitesi yöneticilerine “beni takip etme” isteği gönderilse de, bu özellik nadiren bu işlevi yerine getirebildi. Apple ise oldukça eskimiş olan bu özelliği, belirli kullanıcıların takip edilebileceği ve belirlenebileceği gerekçesiyle kaldırma kararı aldı.

“Do Not Track” özelliği çoğu büyük tarayıcıda bir ayar veya seçenek olarak bulunuyor. Bu özellik aktif olduğu sırada internette gezinirken, tarayıcınız web sitelerine sizi izlememelerini söyleyen bir meta veri gönderir. 2009 yılında gizlilik yanlısı araştırmacılar tarafından önerilen bu özelliğin kullanıcı gizliliğinin korunmasına yardımcı olması planlanıyordu.

Ancak öte yandan, gizliliğin değerlerinden biri olduğunu söyleyen Apple, bu özelliği web tarayıcısı Safari’den kaldırma kararı aldı.

Görünen o ki, Apple gizlilik özelliklerini azaltmak için bu kararı almadı. Aslına bakarsak Gizmodo’ya göre “Do Not Track” özelliği aslında bir işe yaramıyor ve hatta bazı noktada işleri daha da kötüleştiriyor.

Safari güncelleme notlarında belirtildiği üzere, “Parmak izi değişkeni olarak potansiyel kullanım” ile bazı reklamverenlerin veya dolandırıcıların bu ayarı cihazlarınızda veya internet sitelerinde gezinmenizi izlemenin bir yolu olarak kullanabileceğini ortaya koyuyor.

Apple bu özelliği kaldırmanın bir başka nedeni de olarak “süresinin dolmuş” olmasını öne sürdü. Gizmodo’ya göre, yıllarca süren zayıf destek ve Google gibi büyük internet şirketlerinin direnişiyle karşı karşıya kaldıktan sonra projeye geçen ay son verildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Apple Bluetooth aygıtlarınızın bağlantısı yarına kadar kesiliyor ne demek? Çözüm!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir