Kapat

Apple, Siri Kayıtlarını Dinlediği İçin Özür Diledi

Anasayfa
HABER Apple, Siri Kayıtlarını Dinlediği İçin Özür Diledi

Apple, anlaşmaları şirketlerin kullanıcıların Siri’ye verdiği komutları dinlediği gerekçesi ile Çarşamba günü özür diledi.

Siri’yi geliştirmek amacıyla uygulanan bu yöntem, The Guardian tarafından yayınlanan bir rapordan sonra gündeme gelmiş ve anlaşmalı şirketteki çalışanların kullanıcıların özel konuşmalarını dinlediği ortaya çıkmıştı. Yayınlanan bu rapordan sonra Apple işlemi geçici olarak devre dışı bıraktığını açıklamıştı.

Çarşamba günü Apple tarafından yayınlanan blog yazısında, Siri konuşmalarının çalışanlar tarafından dinlenmesi işleminin kullanıcıların onayına sunulacağı belirtildi. Şu ana kadar bu durum kullanıcıların onayına sunulmadığından dolayı tüm kullanıcıların Siri kayıtları çalışanlar tarafından incelenebiliyordu.

Ayrıca bu işlem bundan sonra Apple’ın anlaşmalı olduğu şirketler yerine bizzat Apple çalışanları tarafından gerçekleştirilecek. Şirket ayrıca kullanıcıların Siri ile olan etkileşimlerine dair sesli kayıtları saklamayı bırakacak.

Google, Amazon ve Facebook gibi şirketlerin de uyguladığı bu yöntemden anlaşılacağı üzere sesli asistanların fonksiyonel olarak çalışabilmesi için bir noktada insan değerlendirmesinin de devreye girmesi gerekiyor.

Yapay zeka uzmanları ise sesli asistan teknolojisinin gelişebilmesi için bazı konuşmaların değerlendirilmesi gerektiğini ve bu noktada insanların müdahalesine ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Katı Hal Bataryalarının Üretimi Başladı Mı? Çinli Şirketten Açıklama Geldi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir