Kapat

Apple ve Google, iOS ve Android İçin Koronavirüs Takip Sistemi Geliştiriyor

Anasayfa
HABER Apple ve Google, iOS ve Android İçin Koronavirüs Takip Sistemi Geliştiriyor

Cuma günü Apple ve Google tarafından duyurulan sisteme göre, kullanıcıların sağlık organizasyonları tarafından onaylanmış uygulamalar ve Bluetooth Düşük Enerji aracılığıyla veri alışverişi yapabilmesini sağlayan bir platform geliştiriliyor.

Yeni sistem sayesinde gönüllü olarak gerçekleştirilecek bu veri aktarım işlemi, telefonların belirli bir yakınlığa ulaşması durumunda Bluetooth aracılığıyla yapılacak. Resmi sağlık kuruluşu uygulamaları bu verilere erişebilecek ve bu uygulamaları indiren kullanıcılar COVID-19’a sahip oldukları durumda bunu uygulamada belirtebilecek.

Uygulamayı indiren kullanıcıların daha önce koronavirüs taşıyan bir kişi ile temas edip etmediği de kullanıcılara bildirilecek.

Apple ve Google tarafından Mayıs ayının ortalarında sistemin API’lerinin yayınlanması bekleniyor. Bu aşamada kullanıcıların temas izleme sürecine katılmak için uygulamayı indirmesi gerekse de, ilerleyen aylarda bu sistemin iOS ve Android işletim sistemine sahip tüm kullanıcılar için işletim sistemine entegre edileceği belirtiliyor.

COVID-19 ile mücadele etmek için en iyi seçeneklerden birisi olarak nitelendirilen temas-takip sistemi, enfekte olan bir kişinin diğerlerini de enfekte etmesinin önüne geçme potansiyeline sahip olsa da, bazı çevreler sistemin kullanıcı mahremiyeti için büyük bir problem teşkil edebileceğini öne sürüyor.

GPS verilerinin kullanılması gibi diğer yöntemlerden farklı olarak, Bluetooth veri alışverişini temel alan bu sistem, insanların fiziksel konumlarını takip etmez. Sistem temel olarak yakındaki telefonların sinyallerini beş dakikalık aralıklarla alır ve aralarındaki bağlantıları bir veritabanında depolar. Bir kişiye koronavirüs teşhisi konduğunda bu kişi uygulama aracılığıyla bu durumu bildirir ve bu kişinin yakın zamanda temasta olduğu kişiler bu uygulama vasıtasıyla uyarılır.

Sistemin dünya genelinde mi yoksa yalnızca ABD’de mi kullanıma açılacağı ise henüz net değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Google Yavaş Yüklenen Sitelerle İlgili Kullanıcıları Uyaracak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir