Kapat

Apple Yeni M1 İşlemcisini Kullanan MacBook Air Modelini Duyurdu

Anasayfa
HABER Apple Yeni M1 İşlemcisini Kullanan MacBook Air Modelini Duyurdu

Apple, düzenlediği etkinlikte yeni MacBook Air modelini duyurdu. Apple tarafından üretilen yeni M1 işlemcisine sahip olan cihaz, bu işlemciyi kullanan ilk laptop modellerinden birisi olacak.

17 Kasım’da satışa sunulacak olan cihazın ön sipariş fiyatı 10.999 TL’den başlıyor. Temel model 8 Çekirdekli CPU, 7 Çekirdekli GPU, 8GB bellek ve 256GB SSD depolama özelliklerine sahipken, 13.699,00 TL fiyatlı model ise 8 Çekirdekli CPU, 8 Çekirdekli GPU, 8GB bellek ve 512GB SSD depolama özellikleri ile satışa sunulacak.

Apple tarafından üretilen yeni M1 işlemcisi, iPhone 12 ve iPad Air modellerinde bulunan işlemci ile benzerlik gösterse de, daha önceki MacBook cihazlarında bulunan Intel işlemcilerden mimari olarak farklılık gösteriyor. Apple tarafından belirtildiği üzere, dört yüksek performanslı çekirdeğe ve dört yüksek verimli çekirdeğe sahip olan işlemci ile güç ve uzun ömürlülük arasında dengeleme sağlanıyor. Apple ayrıca, işlemcinin diğer işlemcilere kıyasla watt başına dünyanın en iyi performansını sunduğunu ve cihazların anında uyanmasını sağladığını, böylece dizüstü bilgisayarların çok hızlı bir şekilde açıldığını iddia ediyor.

Apple tarafından belirtildiği üzere, yeni MacBook Air ile batarya ömrü önemli ölçüde artacak ve tamamen dolu olan batarya 15 saatlik internette gezinme ve 18 saatlik video oynatma süreleri sağlayacak.

Yeni MacBook Air ayrıca, bir önceki model ile aynı P3 geniş renk gamı ​​desteği ve 400 nit parlaklık ile 13,3 inç 2560 x 1600 Retina ekran, alttan aydınlatmalı bir Magic Keyboard ile geliyor. Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0 ve Touch ID’yi destekleyen cihaz, bir kulaklık jakının yanı sıra iki adet USB-C bağlantı noktası (şarj, DisplayPort, Thunderbolt 3 ve USB 3.1 Gen 2’yi destekler) bulunduruyor.

Yeni Macbook Air, bir önceki model ile aynı şekilde 720p kamera ile gelse de, Apple tarafından belirtildiği üzere yeni M1 işlemcisinin görüntü sinyali işlemcisi (ISP) sayesinde gürültü azaltma, dinamik aralık, otomatik beyaz dengesi ve yüz algılama gibi özelliklerde iyileştirme sağlanacak ve kamera daha iyi bir sonuç verecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Game of Thrones Yayın Tarihi ve Yeni Fragman

Daha önceki modellerinde 2006 yılından beri Intel işlemcileri kullanan Apple için böyle bir dönüşüm gerçekleştirmek büyük bir adım olarak nitelendiriliyor. Apple tarafından geliştirilen Arm sistemlerinin Intel’e kıyasla daha iyi batarya ömrü ve verimlilik sağlayacağı belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir