Kapat

Apple’ın Yeni Yayınladığı iOS 13.5 İçin Jailbreak Aracı Geliştirildi

Anasayfa
HABER Apple’ın Yeni Yayınladığı iOS 13.5 İçin Jailbreak Aracı Geliştirildi

Wired tarafından aktarılan bir habere göre, hacker grubu Unc0ver tarafından iOS 13.5 için yeni bir jailbreak aracı geliştirildi. Grup tarafından yapılan açıklamaya göre sıfır-gün açığı üzerine inşa edilen aracın iOS 11 ve üzeri için çalıştığı, cihazın pil ömrünü tüketmediği ve Apple servislerini etkilemediği belirtildi.

Unc0ver tarafından Wired‘a yapılan açıklamada jailbreak aracının var olan kurallara istisnalar eklediği ve “yeni jailbreak dosyalarının ve dosya sisteminin kullanıcı verisi içermeyen bölümlerinin okunmasını sağladığı” belirtildi. Açık kaynak olmayan jailbreak aracının iOS’ta bulunan hangi açıktan faydalandığı ise grup tarafından açıklanmadı.

Jailbreak ile birlikte kullanıcılar işletim sistemi üzerinde daha fazla kontrole sahip olurken, Apple tarafından normal şartlar altında yüklenmesine izin verilmeyen uygulamaları yüklemek de mümkün hale geliyor. Ayrıca bu aracı kullanan kullanıcıların cihaz güvenliğinin de tehlikede olduğunu belirtmek gerekiyor.

Apple’ın mobil işletim sistemi iOS için geçmişte çok sayıda jailbreak aracı ortaya çıksa da şirket tarafından geliştirilen ekstra güvenlik adımları sayesinde bu durum oldukça zor hale gelmeye başladı. Jailbreak kullanıcılarının mobil mağazası haline gelen Cydia da geçtiğimiz yıllarda kapanma kararı almıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Kış aylarında cep telefonlarına dikkat.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir