Kapat

Araştırmaya Göre Koronavirüs Bazı Yüzeylerde 3 Güne Kadar Yaşayabiliyor

Anasayfa
HABER Araştırmaya Göre Koronavirüs Bazı Yüzeylerde 3 Güne Kadar Yaşayabiliyor

ABD hükümeti ve diğer bilim adamları tarafından gerçekleştirilen testlere göre, koronavirüs havada iki saat yaşarken bazı yüzeylerde iki ile üç güne kadar yaşayabiliyor.

Çarşamba günü yayınlanan araştırmaya göre, virüs hava yoluyla ve doğrudan kişiden kişiye temasla bulaşabileceği gibi, virüsün, virüse sahip olan kişilerin temasta bulunduğu objelere sağlıklı bir bireyin dokunmasıyla bulaşabileceğini de gösteriyor.

Geçtiğimiz yılın sonlarında Çin’de ortaya çıkmasından bu yana, virüs dünya çapında 120.000’den fazla insanı enfekte etti ve 4.300’den fazla ölüme neden oldu.

Yapılan araştırmanın sonucunda canlı virüsün havada üç saate kadar, bakır üzerinde dört saate kadar, kartonda 24 saate kadar ve plastik ve paslanmaz çelikte iki ile üç güne kadar yaşayabildiği tespit edildi.

Testler, ABD hükümeti ve Ulusal Bilim Vakfı tarafından finanse edilen Ulusal Sağlık Enstitüsü, Princeton Üniversitesi ve Los Angeles ile Kaliforniya Üniversitesi’nden araştırmaya katılan bilim adamları tarafından gerçekleştirildi.

Georgetown Üniversitesi’nde mikrobiyoloji profesörü olan Julie Fischer, “İnsanların kafasındaki soru işaretleri gideren bu çalışma, halk sağlığı görevlilerinin vurguladığı hijyen tavsiyelerinin değerini ve önemini gösteriyor.” şeklinde açıklamada bulundu.

Açıklamasına ““Yapmamız gereken şey ellerimizi yıkamak, enfekte olmuş kişilerin yüzeyleri kontamine edebileceğinin farkında olmak ve ellerimizi yüzümüzden uzak tutmak.” şeklinde devam etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  NBA, Bir Oyuncuda Koronavirüs Çıkması Sebebiyle İptal Edildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir