Kapat

Asus X509JB-BR201T İncelemesi: Özellikleri

Anasayfa
İnceleme Asus X509JB-BR201T İncelemesi: Özellikleri

Pandemi koşullarının etkisi ile azalan üretim kapasitesi ve online eğitimden dolayı artan talep neticesinde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de dizüstü bilgisayarların stoklarında sıkıntı yaşanırken bu tarih itibari ile ulaşılabilen orta seviye dizüstü bilgisayarlardan olan X509JB-BR201T modelini incelemeye alıyoruz.

Asus firmasının bilinirliği ve tabii ki güvenilirliğini göz önüne aldığımızda son kullanıcının dikkatini çeken bu ürün özellikle orta seviye kullanıcılar için biçilmiş kaftan konumunda.

Tasarım

Asus X509JB-BR201T modeline ilk baktığımızda bizleri 15.6 inçlik boyutuna rağmen ince ve hafif bir gövde karşılıyor. Bu gövdenin plastik materyalden oluştuğunu belirtmekte fayda var. Ürünün çerçeveleri inceltilmiş tasarımı alıştığımız yani klasikleşmiş Asus tasarımının dışına çıkarak modern bir görüntü sağlıyor. Cihazın menteşe kısmından, touchpad kısmına doğru incelerek devam eden kasa çizgisi özellikle yandan bakıldığında oldukça premium bir görüntüye sahip. Firmanın giriş seviyesi olarak konumlandırdığı bu kasa giriş seviyesi bir dizüstü bilgisayarın çok daha ötesinde modern görünüme sahip diyebiliriz.

Cihazın ekranına baktığımızda ilk dikkatimizi çeken ince çerçevelere sahip yansıma yapmayan bir ekran panelinin olması oluyor. Bu yansıma yapmayan mat panel özellikle EBA gibi platformların mecburi olarak uzun süreli kullanımında göz yorgunluğunu azaltarak kullanıcıya avantaj sağlıyor.

Dışarıdan bakıldığında tarz sahibi bir duruşu olan bu bilgisayar 15.6″ gövdesine rağmen sadece 1.7 KG ağırlığa sahip. Kolay taşınabilirliğin günümüz şartları için bir gereklilik olduğu düşünüldüğünde Asus gerçekten iyi bir iş çıkartmış diyebiliriz.

Tüm bunların haricinde 2 adet hoparlör ile desteklenen ses performansı SonicMaster sistemiyle sizi içine çekiyor. Orta seviye bir dizüstü bilgisayar için tatmin edici bir ses performansı olduğunu söyleyebilirim.

Performans

X509JB-BR201T modeli halihazırda bulunan en yeni Intel Core i5 işlemcilerden biriyle donatılmış. Düşük güç tüketimi ve yüksek performansı ile orta seviye kullanımlarda oldukça yeterli işler başarabiliyor. Intel Core i5 1035G1 kodlu işlemci kullanıcılarına turbo boost teknolojisi ile 1.0 GHz ile 3.6 GHz arasında bir hız sunabiliyor. Cihazın 49 dakikalık bir sürede %55-60 arası şarj olması ve düşük güç tüketimi sebebiyle uzun pil ömrü olması yine tercih sebepleri arasında yer alabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Samsung 43NU7100 Televizyon İncelemesi : Özellikleri

10.Nesil Intel Core i5 işlemciye 4 GB DDR4 RAM bellek ve 256 GB SSD depolama eşlik etmiş. Özellikle yeni bir işlemci ve SSD’nin birleşmesi ile EBA ve üniversite online eğitim için yeterli bir performans sunan bu cihaz aynı zamanda kurumsal firmalarda ortalama performans bekleyen kullanıcılar için gayet yeterli.

Ekran kartı yani GPU tarafına baktığımızda ise nispeten geçmişte kalan Nvidia’nın 2 GB MX110 grafik kartını görmekteyiz. Yine ortalama bir performans sunan bu harici grafik kartı günümüz oyunların çok başarılı olmasa bile CS:GO, LOL gibi oyunlarda yeterli performans sağlayacaktır.

Eğer sizde online eğitim, EBA üzerinden eğitim için bir notebook arayışı içerisindeyseniz şuan halihazırda ülkemizde stoğu bulunan Asus X509JB-BR201T modeli performansı ile oldukça yeterli bir cihaz olacaktır. Fiyat/Performans olarak kendini iyi bir yere konumlandırılan cihaz orta seviye performans beklentilerini sonuna kadar karşılayacaktır.

“Asus X509JB-BR201T İncelemesi: Özellikleri” üzerine 2 yorum

  1. Turgay says:
    • avatar MERTCAN YAVUZ says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir