Kapat

ASUS, yeni uç bilgisayarı PE100A’yı duyurdu

Anasayfa
İnceleme ASUS, yeni uç bilgisayarı PE100A’yı duyurdu

ARM64 ile Windows 10 IoT Core desteği sunan bu güvenli uç bilişim cihazı, fansız kasasıyla sessiz bir şekilde çalışmanın yanı sıra TPM, Crypto ve AI modüllerine de destek veriyor.

ASUS, fansız kasasıyla sessiz bir şekilde çalışan PE100A uç bilgisayarını duyurdu. PE100A, Windows IoT Core desteği sunan ilk ARM64 tabanlı uç bilişim cihazları arasında yer alıyor.

Toplam sahip olma maliyeti odaklı bir Pico-ITX anakart üzerine kurulan PE100A, ikinci bir giriş çıkış kartıyla da ekstra işlevlere kavuşuyor. Arm® Cortex-A53 mimarisine sahip 1,3 GHz hızında NXP® i.MX 8M SoC işlemciden güç alan ürün, düşük güç tüketimiyle birlikte verimli performans sunuyor. PE100A’da ayrıca 4 GB LPDDR4 dahili bellek ve 16 GB dahili eMMC bulunuyor. Ürünün ön tarafında iki adet Ethernet, üç adet USB ve bir adet de HDMI bağlantısı yer alıyor. Arka kısımda ise isteğe bağlı olarak RS232/RS485/CAN veri yoluna sahip iki adet COM bağlantısı ve bir adet dijital DI/DO bulunuyor. PE100A’nın anakartı bir adet M.2 E-key bağlantısına ve microSD kart bağlantısına destek veriyor. Giriş çıkış kartı ise PCIe® Mini/mSATA ve nano-SIM yuvası arayüzlerine yer veriyor.

Zorlu koşullarda kullanıma uygun şekilde üretilen bu yeni bilgisayar, çok geniş bir sıcaklık aralığında güvenilir bir şekilde çalışabiliyor. Veri birleştirme, işleme ve iletme için uçtan buluta ağ geçidi olarak da kullanılabilecek biçimde tasarlanan ürün, toplam sahip olma maliyeti için opitimze edilmiş tek kartlı bilgisayar yapısıyla gömülü otomasyon çözümleri ve çeşitli küçük ölçekli IoT uygulamaları için de ideal.

PE100A’da Öne Çıkanlar

·       Toplam sahip olma maliyeti için optimize edildi: Küçük boyutlar, düşük güç tüketimi ve geniş sıcaklık dayanıklığı ile maksimum verim ve esneklik sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  HP Pavilion 13-AN0005NT (5QP92EA) İncelemesi : Özellikleri

·       Windows 10 IoT Core desteği: Microsoft işletim sisteminin gömülü sürümünü destekleyen, ARM64 tabanlı güvenli uç bilgisayarı.

·       Sessiz çalışma: Fansız tasarım ve kasa kanatlarıyla elde edilen mükemmel termal performans, sessiz çalışma ve toz girişini önleyen yapı.

·       Modüler geliştirme imkanı: Uçtan buluta şifreleme için Crypto modülü ve TPM koruması gibi bağlantı ve işlev seçenekleri.

Windows 10 IoT Core desteği: ASUS ile bir ilk: ARM64’te uç bilişim

ASUS AIoT ürün serisindeki ilk uç bilgisayarlardan biri olan PE100A, küçük boyutlar, düşük güç tüketimi ve harika performans arasında mükemmel bir denge kuruyor. NXP i.MX 8M işlemciyle ARM64 mimarisi tabanlı bir uç bilgisayarı olan PE100A’nın 2020’nin 3. çeyreğinde Windows 10 IoT Core’a destek vermesi bekleniyor. Microsoft’un ekranı olmayan küçük cihazlar için geliştirdiği bu işletim sistemi, gereken tüm yönetim ve güvenlik özelliklerini barındırıyor. Ürün, Linux tabanlı uygulamalar için de Yocto işletim sistemine destek veriyor.

Sessiz çalışma: Mükemmel termal performans ve her gün sessiz çalışma için fansız tasarım

Tamamen sıfırdan tasarlanan PE100A, hiç gürültü olmadan minimum ısınmayla üstün performans sergiliyor. Kasanın üst kısmında yer alan iki sıra soğutma kanadı, ters yönlerde yerleştirilmeleri sayesinde ısıyı bilgisayardan uzaklaştırıyor. PE100A’nın fansız tasarımındaki en önemli bölümlerden biri olan bu kanatlar, verimli ve tamamen sessiz çalışma imkanı veriyor. Bu harici soğutma düzeni ayrıca toz girişini de en aza indirerek PE100A’nın daha uzun süre güvenli çalışmasını sağlıyor.

Modüler geliştirme imkanı: İş ihtiyaçlarına uyum sağlayan bağlantı ve işlev seçenekleri

PE100A küçük boyutlarına rağmen tamamen geliştirilebiliyor. Pico-ITX anakartı destekleyen özel giriş çıkış kartıyla PCIe Mini, nano-SIM, COM veya DI/DO bağlantıları gibi kullanıcıların ihtiyaç duyabileceği ekstra bağlantılar eklenebiliyor. PE100A farklı uygulamalar ve bütçelere göre ikinci giriş çıkışı bulunan veya bulunmayan sürümlerle geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Wi-Fi 6 Nedir? Ne Zaman Çıkacak?

PE100A ayrıca, TPM ve Crypto modüllerimiz gibi genişleme modüllerine de destek veriyor. ASUS TPM modülü dijital anahtarları, sertifikaları ve parolaları güvenli bir şekilde saklayarak veri korumasını artırıyor. Crypto modülü ise buluta yüklenen verileri koruyor ve yükleme sırasında şifreleme anahtarının sızdırılmasını önlüyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER[1]  
İşlemci sistemi İŞLEMCİ NXP® i.MX 8M ARM Cortex-A53 çekirdeği
MAKS. HIZ 1,3 GHz
L2 Ön bellek 1MB
Chipset Entegre
Bellek Teknoloji LPDDR4
Maks. 4 GB dahili bellek
Ekran HDMI 1, 3840 x 2160 @ 60 Hz’e kadar HDMI 2.0 desteği
Genişleme yuvaları PCIe Mini 1  (mSATA desteği)
M.2 1 x M.2 2230 E Key, BT/Wi-Fi Modülü için

(Google Edge TPU Module ile birlikte çalışır)

SIM 1 x Dahili Nano-SIM soketi ile tam/yarım boy PCIe Mini yuvası
Diğerleri 1 x Micro-SD Kart bağlantısı
Ethernet Hız 10/100/1000Mbps
Kontrolcü 1 x Realtek® RTL8211,  1 x Intel I211-AT
Bağlantı 2 x RJ-45
Depolama eMMC 1 x 16 GB dahili eMMC
Ön Giriş Çıkışlar HDMI 1
USB 3.2 Gen 1 2@type A, 5V/2A
1@type C OTG, 5V/1.5A
Ethernet 2
Arka Giriş Çıkışlar Terminal Bölümü 1 x COM terminali

(2 x COM başlığına destek; 1 x RS-232/422/485, 1 x RS-232/CANBus)

1 x DIO terminali (4*DI, 4*DO)
Güç Bağlantısı DC güç girişi
Takip programı zamanlayıcı Yazılım Yazılım ile kurulur
Güvenlik TPM Modülü Nuvoton NCPT 750 destekli TPM 2.0 (Tercihe bağlı)
Crypto Modülü Microchip ATECC608A/NXP SE050 destekli bulut güvenliği (Tercihe bağlı)
Yönetilebilirlik   WOL
Güç Güç Türü DC güç girişi
Voltaj 12-24V DC girişi
İşletim Sistemi Microsoft Windows Windows 10 IoT Core
Linux Linux Yocto
Çevre koşulları Çalışma Sıcaklığı -20~60°C
Çalışmazken Dayanabileceği Sıcaklık -40~85°C
Bağıl Nem 10 ~ 95%
Boyutlar Montaj Duvara Montaj, DIN Rayı (Tercihe bağlı)
Ağırlık 0,775 KG
Biçim 145(g)x78(u)x55,5(y) mm

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  En İyi Krallık Oyunları (PC) - 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir