Kapat

Avrupa Birliği, Sınır Noktalarında Yalan Dedektörünü Test Edecek

Anasayfa
Bilim Avrupa Birliği, Sınır Noktalarında Yalan Dedektörünü Test Edecek

Avrupa Birliği yakında sınır noktalarında yapay zeka temelli yalan dedektörü uygulamasını test etmeye başlayacak. Yapılan açıklamaya göre iBorderCtrl isimli program ile altı ay boyunca Macaristan, Letonya ve Yunanistan'da bulunan dört sınır noktası ile birlikte Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkeler ile işbirliği yapılacak. 

AB tarafından desteklenen iBorderCtrl projesi yolcuların sınırlardan daha hızlı ve problemsiz bir şekilde geçmesini sağlamak amacıyla kullanılacak. Sistem ile birlikte yolcular çevrimiçi bir başvuru belgesi dolduruyor ve pasaport gibi dökümanlarını sisteme yükleyebiliyor. Daha sonra sanal sınır güvenlik görevlisi tarafından yolculara sorular yöneltiliyor.

New Scientist tarafından aktarıldığı üzere bu sorular: "Valizinizde ne var?", "Eğer valizinizi açarsanız ve bana içindekileri gösterirseniz bu durum cevabınızın doğru olduğunu onaylayacak mı?" gibi sorular yöneltilecek. Cevaplar sırasında bir kamera tarafından izlenen yolcuların gerçekleştirdiği tüm mikro-hareketler sistem tarafından analiz edilecek ve daha sonra değerlendirilecek. 

Programın yolcuların doğruyu söylediğine kanaat getirdiği durumda yolcuya bir QR kodu teslim edilecek ve sınırı geçmesine izin verilecek. Ancak yolcunun yalan söylediği şüphesi varsa, bilgileri gözden geçirecek ve bir değerlendirme yapacak olan bir insan temsilcisine geçilmeden önce parmak izi, avuç içi ve yüz eşleştirme dahil olmak üzere biyometrik bilgiler alınacak. 

Şu anda oldukça deneysel olarak yürütülen çalışmanın kimseyi sınırdan geçirmeme hakkı bulunmuyor. Ancak %85 doğruluk payı olduğu düşünülen uygulama ileride aktif olarak kullanılabilir. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir