Kapat

Avukatların Yerine Geçebilecek Teknoloji: “Akıllı Sözleşmeler”

Anasayfa
Blockchain Avukatların Yerine Geçebilecek Teknoloji: “Akıllı Sözleşmeler”

Blockchain teknolojisinin en önemli özelliği, taraflar arasında merkezi olmayan bir sistem yaratması ve bu sistem sayesinde herhangi bir aracıya ihtiyaç duyulmadan işlem yapılmasına olanak sağlamasıdır. Bu teknoloji sayesinde zaman kaybının ve herhangi bir anlaşmazlığın önüne geçilebiliyor.  Blockchain hala bazı problemlere sahip ancak geleneksel sistemlere kıyasla daha hızlı, daha ucuz ve daha güvenli olduğu için bankalar ve hükümetler bu sisteme yönelmeye başladı.

Hukuk müşaviri ve kripto bilimcisi olan Nick Szabo, 1994 yılında merkezi olmayan ağların “Akıllı Sözleşmeler” için kullanılabileceğini fark etti. Bu şekilde, sözleşmeler bilgisayar kodu haline dönüştürülebilir, saklanabilir ve sistem üzerinde kopyalanarak Blockchain bilgisayar ağı tarafından denetlenebilir. Ayrıca, para transferi ve ürün ya da hizmet alma gibi servisler de bu sayede kullanılabilir.

Akıllı Sözleşmeler Nedir?

Akıllı sözleşmeler, bir aracıya gerek kalmadan para transferi, mülk satın alımı, bir varlığın alınıp satılması gibi durumlar için anlaşmazlığı ortadan kaldırarak bu işlemlerin gerçekleşmesini sağlar.

Akıllı sözleşmeleri anlamak için, bu sistemi bir otomat ile karşılaştırabiliriz. Normalde, bir avukata ya da notere gider, ödemenizi yaparsınız ve belgeyi almak için beklersiniz. Fakat “Akıllı Sözleşmeler” ile, sisteme Bitcoin ödemesi yaparsınız ve ehliyetiniz, tapu belgeleriniz ve ihtiyacınız olan belgeler anında hesabınıza iletilir.

Akıllı sözleşmeler, sözleşmeyle ilgili kuralları ve cezaları geleneksel sözleşmelerle aynı şekilde tanımlamakla kalmaz aynı zamanda bu yükümlülükleri otomatik olarak uygular.

Nerelerde Kullanılabilir?

Bir daire kiraladığınızı düşünün.  Bu işlemi Blockchain aracılığıyla herhangi bir kripto para birimi ile ödeme yaparak gerçekleştirebilirsiniz.  Sanal sözleşmenizde yer alan bir makbuz size iletilir; Önceden belirlenmiş bir tarihte dijital giriş anahtarı size gönderilir.

Eğer anahtar zamanında gönderilmezse, Blockchain sistemi size geri ödeme yapılmasını sağlar. Eğer anahtar, kiralama tarihinden önce gönderilirse, sistem zamanı geldiğinde ücretin karşı tarafa ve anahtarın size gönderilmesini sağlayacaktır.

Sistem If-Then öncülünde çalışır ve yüzlerce kişi tarafından bu işlem doğrulanır, bu nedenle gerçekleşecek olan işlemde hata olması veya dolandırılmanız mümkün değildir.

Belge üzerinde bundan sonra kimse tarafından işlem yapılamaz ve belge değiştirilemez.

Sigorta primleri, ihlal sözleşmeleri, emlak hukuku, kredi kullanımı, finansal hizmetler, yasal işlemler ve kitlesel fonlama anlaşmalarına kadar her türlü durum için akıllı sözleşmeler kullanılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  KickCoin ( KICK ) nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir