Kapat

Bakan Bülent Tüfenkci’den Yemek Kartlarına İlişkin Karar!

Anasayfa
HABER Bakan Bülent Tüfenkci’den Yemek Kartlarına İlişkin Karar!

Bakan Bülent Tüfenkci'den Yemek Kartlarına İlişkin Karar!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yüksek komisyon ücretleri ve ödeme sürelerinin çok uzun olması tartışmalarıyla gündeme gelen yemek kartları ile ilgili sorununun çözümü için, yapılan çalışmalarda sona gelindiğini açıkladı.Yemek kartları ile ilgili komisyon tutarlarının yüksek meblağlara varması nedeniyle piyasada sıkıntı oluştuğunu açıklayan bakan, "Bununla ilgili mevzuat noktasında bazı eksiklikler vardı ama mevzuat çıkartmadan neler yapılabilir diye konuştuk. Arkadaşlarımız tarafları bir araya getirerek teknik anlamda çalışmalarını sürdürdü ve bu çalışmalarda artık sona gelindi. Yapılan çalışmalar piyasanın sağlıklı işlemesini sağlamak bakımından son derece önemli ve bu çalışmaları önümüzdeki günlerde kamuoyu görüşüne sunacağız" dedi. 

Bakan Tüfenkci, tüm paydaların ile kamuoyu görüşüne açılması planlanan düzenlemeye ilişkin maddeleri şöyle sıraladı:
"Yemek kartı müşterilerinin doğrudan, dolaylı veya gizli olarak iskonto almalarının önüne geçiliyor. Yemek kartı şirketlerinin perakende işletmelerden alabileceği komisyon oranına tavan sınır getiriliyor. Yemek kartlarının, market alışverişleri gibi yemek sektörü dışındaki sektörlerde kullanılmasının önüne geçiliyor. Yemek kartı hizmeti veren şirketlerinin akaryakıt, hediye, ödül, teşvik, yardım, konaklama, temsil ve ağırlama gibi hizmetler için çıkarttığı kartlar söz konusu olduğunda işlem ve ödemelerin her bir hizmete özgü olması ve buna ilişkin teknik altyapının oluşturulması kaydıyla birden fazla hizmet için tek bir kartın kullanılabilmesi sağlanıyor. Yemek kartı hizmeti veren şirketlerin, perakende işletmelerden uygulama barındırma bedeli, kira bedeli, sarf malzeme bedeli, işletim ücreti, teknik destek ücreti, bakım gideri, depozito gibi bedelleri talep edebilmesi engelleniyor. Yemek kartı hizmeti veren şirketlerce perakende işletmelere yapılan ödemelerin vadelerine üst sınır getiriliyor. Sektörde faaliyet göstermek isteyenlere, faaliyete başlamadan önce Bakanlığa yazılı bildirimde bulunma zorunluluğu getiriliyor. Düzenlemelere uymayanlar hakkında yaptırım öngörülüyor."
 
Daha şimdiden tartışmalı karar vatandaştan da büyük tepki çekeceğe benziyor. Özellikle vatandaştan "dışarıdan yemek yemeye mecbur muyuz?" "yemek kartı ile marketten alışveriş yapıp evden işe yemek götürüyorduk, sadece sağlıklı şeyler yemek ve yaptığımız yemeklerin içinde ne olduğunu bilmek istiyoruz. Zaten sıkça gündeme gelen restraurantlarda ki ve hazır yiyecek sektöründe ki kullanılan doymuş yağlardan ve onların sağlığımıza karşı oluşturabileceği olumsuz etkilerinden korkuyoruz." gibi eleştiriler alıyor.
 
 
 
 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir