Kapat

Bazı Uygulamalar Günde 14,000 Kere Konumunuzu Takip Ediyor

Anasayfa
HABER Bazı Uygulamalar Günde 14,000 Kere Konumunuzu Takip Ediyor

The New York Times tarafından gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda, telefonunuzdaki bazı uygulamaların günde 14,000 kere konumunuza ulaşabildiği belirtildi.

Uygulamalar tarafından takip edilen her telefon, benzersiz bir ID numarasına sahip. Araştırmaya göre bu uygulamalar milyonlarca kullanıcının günlük hareketlerini ürkütücü bir doğruluk payı ile takip edebiliyor.

Times’ın 1 milyon kullanıcıyı içeren araştırmasında kullanıcıların konumunu içeren bir veritabanı oluşturuldu. Araştırmacılar bu veritabanı ile bir kullanıcının konumunu kolay bir şekilde takip etmeyi başardı.

The Times tarafından aktarıldığı üzere:

En az 75 şirket, günlük haberleri ve hava durumunu almak amacıyla konumunu paylaşan kullanıcılara dair verileri takip ediyor. Bu şirketlerden bazıları Amerika Birleşik Devletlerinde yaklaşık olarak 200 milyon kullanıcının konum verilerini çeşitli amaçlarla kullanıyor.

Bu veriler ile kullanıcının geceyi nerede geçirdiğini ve en çok nerede zaman harcadığını tespit eden şirketler, internet üzerinden kullanıcıların ev adreslerini bile tespit edebiliyor.

Uygulamalar genellikle daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak amacıyla kullanıcıların konum takip özelliğini açmasını istiyor. Ancak kullanıcıların neredeyse hiçbir zaman okumadığı gizlilik politikaları, çoğunlukla tamamlanmamış veya yanıltıcı olduğundan dolayı, şirketler kullanıcıların konum verilerini kolay bir şekilde satabiliyor. Şirketler çoğunlukla müşteri davranışlarını anlamak için bu verileri satıyor veya analiz ediyor.

Ancak iyi bir haberimiz var. Bu uygulamaların konumunuza erişmesine engel olabilirsiniz. Hangi uygulamanın konumunuza erişeceğine karar vererek, uygulamaları kısıtlamak mümkün.

Android Cihazlarda Konum Takip Özelliği Nasıl Kapatılır?

  • İlk olarak cihazınızın Ayarlar kısmına erişin.
  • Ayarlar menüsünde “Uygulamalar ve bildirimler” sekmesine dokunun.
  • Bu sekme altında “Uygulama izinleri” seçeneğini bulun ve dokunun.
  • Çıkan ekranda uygulamalara verdiğiniz izinleri göreceksiniz, buradan “Konum” seçeneğini seçin.
  • Konumunuzu takip etmesini istemediğiniz uygulamalara dokunarak inaktif olmalarını sağlayın. Konumunuzu takip etmeyen uygulamalar gri olarak gözükmektedir.

iOS Cihazlarda Konum Takip Özelliği Nasıl Kapatılır?

  • Cihazınızın “Ayarlar” menüsünde “Gizlilik” seçeneğine dokunun.
  • Çıkan menüde “Konum Servisleri” seçeneğine dokunun.
  • Çıkan ekranda konumunuzu takip etme izni olan tüm uygulamaları görebilirsiniz.
  • Uygulamalara dokunarak uygulamaların hangi durumlarda konumunuza erişebileceğini kontrol edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir