Kapat

Bilgisayarda Darboğaz nedir? Nasıl çözülür?

Anasayfa
Çözüm Bilgisayarda Darboğaz nedir? Nasıl çözülür?

Bilgisayarda darboğaz sistemin bir işlemi istenen performansta yapamamasıdır. Buna neden olan en büyük etken sistemde yaşanan donanımsal uyumsuzluklar dır. Bu uyumsuzluğa işlemci, ekran kartı, ekran kartı belleği, RAM veya HDD parçalarından herhangi biri neden olabilir. Genelde işlemci ve ekran kartı darboğazları ile karşılaşılmaktadır bu problemin en büyük nedeni bir donanımdan kısıp diğerine fazla yüklenmektir.

Bilgisayarda Darboğaz Nasıl Çözülür?

Bilgisayarda darboğazı engellemek istiyor isek yapmamız gereken şey basittir. Sistem kurmaya başlamadan önce birbiri ile uyumlu parçaları göz önünde bulundurmalıyız. Bence işlemci çok önemli değil ekran kartını en iyisini alıyım anlayışı genelde ciddi sıkıntılar ile sonuçlanmaktadır. Hem istediğiniz performansı alamazsınız hemde gereksiz yere yüksek bedeller ödeyerek aldığınız bilgisayarınız ile strese girersiniz.

Komfigürasyon kurmadan önce mutlaka uyum dengesini gözetmeliyiz. Böylece darboğaz probleminden başından kurtulmuş oluruz.

Örnek vermek gerekirse;

Ekran kartı çok iyiyse yani yüksek FPS alıyorsa işlemci o kareleri işlemekte zorlanabiliyor. Bu gibi durumlarda normalden çok yüksek CPU kullanımı ile karşılaşılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Qualcomm, Snapdragon 855 Modelini Duyurdu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir