Kapat

Bilim Adamları Galaksimizin Merkezinde “Süper Kütleli Karadelik” Olduğunu Doğruladı

Anasayfa
Bilim Bilim Adamları Galaksimizin Merkezinde “Süper Kütleli Karadelik” Olduğunu Doğruladı

Avrupa Güney Gözlemevinde bulunan "Çok Büyük Teleskop" isimli cihaz sayesinde yapılan çalışmalar doğrultusunda bilim adamları daha önce tartışılan olaya noktayı koydu. Buna göre, yaşadığımız galaksi olan Samanyolu'nun merkezinde süper kütleli bir kara delik bulunuyor. 

ESO tarafından yapılan açıklamaya göre, bir grup bilim adamı, galaksimizin kalbindeki büyük bir kütle olan Sagittarius A* 'dan gelen radyasyon parıltısını gözlemledi. Bilim adamları Sagittarius A*'nın karadelik olduğunu uzun zamandır varsayıyorlardı, ancak son çalışmalarla beraber bu doğrulanmış oldu. 

Astronomi'ye göre, bilim adamlarının aslında bir kara delik olduğunu doğrulamak için Sagittarius A*'ya yakın olan nesneleri gözlemlemesi gerekiyordu. Bilim adamları, S2 denen bir yıldız Sagittarius A*'nın yerçekimi yörüngesine yerleştiğinde üç ışık huzmesinin, ışık hızının %30'u kadar bir hızda hareket ettiğini gözlemledi. 

Max Planck Dünyadışı Fizik Enstitüsü'nün bir bilim adamı olan Oliver Pfuhl, “S2'yi yakından izliyorduk ve tabii ki her zaman Sagittarius A*'ya dikkat ediyoruz!” dedi. "Gözlemlerimizde, karadeliğin etrafında üç parlak parıltı olduğunu fark edebilecek kadar şanslıydık – şanslı bir tesadüftü!"

Oliver Pfuhl, “Aslında büyük bir kara deliğin etrafında ışık hızının% 30'unda dönen bir objeye tanıklık etmek akıl almaz” dedi. “Gravity'nin muazzam hassasiyeti, daha önce görülmemiş detaylarda gerçek zamanlı olarak gerçekleme süreçlerini gözlemlememize izin verdi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir