Kapat

Bilinçli Bir İnternet Kullanıcısı Nasıl Olmalıdır?

Anasayfa
HABER Bilinçli Bir İnternet Kullanıcısı Nasıl Olmalıdır?

Çocukların internet ve çevrimiçi dünya ile karşılaşması hayatlarında yeni bir bölüm açıyor. İnternete ilk adımlarını attıklarında onlardan önce orada olmak gerekiyor. Sanal ortamın getirdiği yenilikler, çocuklar üzerindeki etkileri ve tehlikeleri önceden bilmek bu konuda iyi bir başlangıç olacaktır.

  1. Sanal Ortamla Tanışma:

İlk siteye giriş birlikte yapılmalı ve çocuklar için ilginç olabilecek fırsatlar belirlenmelidir. Küçük yaş grupları çoğunlukla tema siteleriyle ilgilenebilir: Müzik, videolar, oyunlar; büyük çocuklar ise sosyal medyaya, bloglara ve forumlara yönelebilir. Onlar için net olarak gördükleri her şeyin doğru olmadığı açıklığa kavuşturulmalıdır. Her zaman farklı yönlerden ve farklı sitelerden araştırma yapma alışkanlığını kazanmaları için teşvik edilmelidirler. Bir sitenin sadece iyi göründüğü için doğru olması gerekmediğini bilmeleri çok önemlidir. Kulağa doğru gelen sahte haberler bazen fantastik efsaneler gibidir. Görünüşte genellikle herhangi bir maddeden yoksun olan gerçeklere dayanan sansasyonel haberlerdir.

  1. Spam Kavramı:

Harika teklifler, kimlik avları, amacına hizmet eden kişiselleştirilmiş postalar… Spam filtreleri bu tür spam’ları etkili bir şekilde filtreleyebilmektedir. Bu tür aldatmacaları düzenleyenler genelde çok büyük bir kar karşılığında ilk önce ödemeyi talep ederler.

  1. İndirilen İçerikler:

İndirmelerle ilgili olarak, kullanılan cihazı tehditlere maruz bırakmanın yanı sıra, içeriği yasadışı olarak indirmenin de bir suç olabileceği unutulmamalıdır. Ayrıca, çevrimiçi mağazalardan bir şeyler satın alınabilir. Bu durumda bankalardan sağlanan sanal kartlarla ödeme yapılmalı ve garanti sağlayan bir hizmet kullanmalıdır.

  1. Çevrimiçi Sohbet:

Çevrimiçi sohbet edilen insanlardan bazılarının, internet ortamında olduklarından çok daha farklı bir kimliğe büründükleri göz önünde bulundurulmalıdır. Belirsiz, müstehcen, ırkçı yorumlar veya nefret söylemi gibi durumlarla karşılaşıldığında, sohbet odalarının veya forumların yöneticilerine dönmeli ya da bu tür sitelerde bulunan ‘Şikayet Et’ düğmesi kullanılmalıdır.

  1. Kişisel Verilerin Korunması:
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Huawei, Galaxy Fold'a Rakip 'Katlanabilir Telefonu' Mate X'i Tanıttı!

Herhangi bir kişisel veriyi (adres, telefon numarası) ifşa etmekten; fotoğraf, kaydedilmiş veya canlı video paylaşmaktan kesinlikle kaçınılmalıdır. Genellikle çocuklar sosyal medya sitelerinde kendi profillerini oluşturmadan önce onlar için bazı şeyler netleştirilmelidir. Yükledikleri her şey bir yerde saklanacak, bu yüzden yayınlayacakları şeyler hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Kişisel verilerin paylaşılmaması gerektiği açıklanmalıdır, çünkü bazı insanlar bunları kötüye kullanabilir.

  1. Kullanıcı Bilgileri:

Tahmin edilmesi zor parolalar kullanılmalı ve bunlar hiç kimseyle paylaşmamalıdır, çünkü diğerleri sizin adınız altında giriş yapabilir, yorum yazabilir, fotoğraf veya video yükleyebilir. Kayıt olduktan sonra gizlilik ayarlarına gidilmeli ve verilerin kimler tarafından görüntülenebileceği belirlenmelidir. Her fotoğraf veya video için farklı ayarlar mevcuttur.

Unutulmamalıdır ki, çevrimiçi eylemlerimiz de gerçek hayatta olduğu gibi aynı sorumluluğa sahiptir.

Çevrimiçi işlemler sanal değildir ve çevrimiçi başlattığınız bir sohbet bizzat devam edebilir. Kötü bir örnek; genellikle aşağılayıcı söylemler, erotik fotoğraflar, videolar veya saldırgan yorumlar göndermek siber zorbalıktır.

Sanal ortamda düşmanca yorumlar yapan, cinsel tacizde bulunan ve karşısındakini alaya alan çocuklar bu tür davranışlara gerçek hayatta, örneğin okulda da devam edebilir. Bu çok tehlikeli bir süreçtir, çünkü izole edilen çocuklar depresyona girebilir, hatta intihar bile edebilirler. Bu gibi durumların hiç yaşanmaması için ebeveynler sürekli olarak çocuklarının duygularını öğrenmeli ve paylaşmalıdırlar. Bununla birlikte, çocuklar belirli insan gruplarından kaçınmaya başladığında, okullara gitmek istemediğinde veya sebepsiz olarak üzgün göründüğünde mutlaka nedeninin öğrenilmesi gerekir. Taciz konusu gerek gerçek dünyada, gerekse sanal ortamda çocuklara iyice açıklanmalı ve öğrendiklerinden emin olunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir