Kapat

Bill Gates Hakkında Bilinmeyen 17 Şaşırtıcı Gerçek

Anasayfa
İnternet Bill Gates Hakkında Bilinmeyen 17 Şaşırtıcı Gerçek

Dünyadaki çoğu insanın Bill Gates hakkında kesinlikle bildiği üç şey var:

1. Dünyanın en zengin insanı.

2. En başarılı teknoloji firmalarından birisi olan Microsoft'un kurucusu.

3. Oluşturduğu vakıf ile insanlara yardım eden oldukça yardım sever bir kişi. 

Ancak bu özellikler dışında Bill Gates hakkında bilmediğiniz oldukça fazla şey bulunuyor. 

İşte muhtemelen bilmediğiniz Bill Gates hakkındaki 17 şaşırtıcı gerçek:


1. İlk bilgisayar programını Lakeside İlkokulunda öğrenci olduğu sıralarda General Electric marka bir bilgisayarda yazmıştır. Bu program tic-tac-toe isimli oyunun bilgisayara karşı oynanabildiği bir versiyonudur. 


2. Sınıf arkadaşları Gates'in kodlama yeteneğini keşfettikten sonra ondan okuldaki sınıf düzenini değiştirmesini istemiş, Bill Gates de kendisini kızların fazla sayıda olduğu sınıfa yerleştirmiştir. 


3. Bill Gates ayrıca gençliği sırasında 6 ciltten oluşan, her cildinde farklı bir dalı işleyen "World Book Encyclopedia" isimli ansiklopedi serisini bitirmiştir. 


4. Gates, üniversiteye giriş sınavı olan SAT'da neredeyse tam puan alarak 1600 puan üzerinden 1590 puan almıştır.


5. Birçok başarılı girişimci gibi Bill Gates de üniversiteyi yarıda bırakmıştır. Kendisini tamamen Microsoft'a adamayı amaçlayan Gates, 1975 yılında Harvard Üniversitesini terk etmiştir. 


6. Harvard'ı bıraktıktan iki yıl sonra ehliyetsiz araç kullandığı ve kırmızı ışıkta durmadığı için New Mexico'da tutuklanmıştır. 


7. Şirketteki tüm çalışanların gidiş ve gelişlerini takip edebilmek amacıyla arabalarının plakalarını ezbere bilen Bill Gates, "Şirket belli bir seviyeye geldikten sonra artık buna gerek kalmadı" açıklamalarında bulunmuştur. 


8. Arabalara karşı da tutkusu bulunan Gates'in Porsche marka arabalara ait koleksiyonu bulunmaktadır. Ayrıca Porsche 959 marka spor arabayı henüz Amerika Ulaştırma Bakanlığı tarafından onaylanmadan 13 yıl önce satın almıştır. 


9. Bill Gates, gerçekleştireceği seyahatler için sıradan hava yollarını kullanmayı tercih etmiştir. Ancak şu sıralar seyahat için 1997 yılında satın aldığı ve "büyük gösteriş" olarak adlandırdığı özel uçağını kullanmaktadır. 


10. Uçağı dışında Gates'in en büyük savurganlığı olarak ise Leonardo Da Vinci tarafından yazılan el yazmalarını satın alması görünüyor. Bill Gates tarafından 1994 yılında açık arttırmada 30.8 milyon dolara satın alınan defter "Codex Leicester" olarak adlandırılıyor. 


11. Muazzam servetine rağmen Bill Gates her çocuğuna sadece 10 milyon dolar miras bırakacağını açıkladı. Gates'in 90.9 milyar dolar servetinin yanında çok az görünen miktar üzerine Gates, "Çocuklara çok miktarda para bırakmanın onların yararına olmayacağı" açıklamalarında bulunmuştu. 


12. Şu anda sadece kendi vakfıyla ilgilenmekte olan Gates, hala Microsoft'un "Kişisel Ajan" programında çalışmaktadır. Bu programın "her şeyi hatırlayacağı, kişilere geriye gitmede ve aradıkları şeyi bulmada yardımcı olacağı" söyleniyor. 


13. Bill Gates bir açıklamasında, eğer Microsoft başarılı olmasaydı muhtemelen Yapay Zeka üzerine çalışan bir araştırmacı olacağını belirtmiştir. 


14. Yapay Zekaya olan ilgisine rağmen Bill Gates bu konuda endişeli olduğunu belirtmiştir. 


15. Bill Gates'in favori müzik grubu "Weezer" isimli bir gruptur. U2 isimli grubu da favorisi olarak gösteren Gates ayrıca Spinal Tap'in tekrar turneye döneceği günü beklediğini ifade etmiştir. 


16. Yılda 50 kitap okuyan Bill Gates, okumanın yeni bilgileri öğrenmek ve kendi anlayışını test edebilmek için en faydalı araç olduğunu belirtmiştir. 


17. İngilizce dışında hiçbir dil bilmeyen Gates, bunu hayatındaki şimdiye kadar en büyük pişmanlık olarak nitelendirmektedir. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Google çevirileri günlük konuşma diline uyarlanıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir