İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Kripto Para

Binance USD İncelemesi | BUSD Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Binance USD, dünyanın en büyük işlem hacmine sahip ve önde gelen kripto para borsası Binance tarafından desteklenen, dolar destekli bir stabil coin’dir . Binance tarafından çıkartıldığı ilk günden günümüze BUSD oldukça fazla ilgi görmüştür. Ancak avantajlı yönleri hala bazı kullanıcılar tarafından bilinmiyor. Bu yazımızda BUSD hakkındaki detayları sizlere aktaracağız.

Stabilcoin piyasası şu anda oldukça doymuş durumdadır. Borsalar, tröstler ve bankalar tarafından desteklenen bir dizi eşit derecede çekici dolar destekli alternatif bulunmaktadır.

Peki, bu kadar alternatif varken neden Binance USD kullanılmalı? Gelin bunun sebebini birlikte inceleyelim.

BUSD Nedir?

Binance USD (BUSD), ABD doları tarafından desteklenen ve teminat altına alınan bir sabit paradır. Kullanıcılarına, oynaklık risklerini en aza indirirken diğer dijital ve blok zinciri tabanlı varlıklarla işlem yapma yeteneği sağlamaktadır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

BUSD, temel olarak dijital varlıkların işlemlere daha fazla erişilebilirlik, esneklik ve hız katmasına olanak tanıyan sorunsuz bir küresel ağ kullanarak merkezi olmayan finansal ekosistemi geliştirmek amacıyla oluşturuldu.

BUSD, ABD düzenleyicileri tarafından şu ana kadar onaylanan üç sabit para biriminden biridir, diğer onaylanan para birimi Gemini Trust Company tarafından verilen GUSD ve yine Paxos tarafından çıkarılan PAX‘tır.

BUSD Ne Zaman Başlatıldı? Mevcut Durumu Nedir?

Binance ve Paxos, 5 Eylül 2019’da Binance USD stabilcoini oluşturmak için ortaklıklarını ve New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı’nın BUSD’yi onayladığını duyurdu. 12 Eylül 2019’dan itibaren BUSD, Paxos’tan USD ile 1:1 bazında satın alınabilir hale getirildi.

20 Eylül 2019’da BUSD, BTC, BNB veya XRP ile ticarette Binance platformunda kullanıma sunuldu. 

Binance, BUSD stabilcoini piyasaya sürülmesinden bu yana geçen iki yıl içinde, yalnızca Binance platformunda kullanmak için değil, aynı zamanda Binance ekosistemi dışında da kullanmaya başlamak için birkaç zorlayıcı neden yarattı. Platformun kendisinde Binance USD ile 272 farklı ticaret çiftini içerecek şekilde ticareti genişletti. Bu, yatırımcılara ve tüccarlara, jetonu dünyanın en iyi kripto para birimlerinin çoğuna ve ayrıca kaldıraçlı jetonlara karşı takas etme imkanı sağlıyor.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Ekim 2021’in başından itibaren Binance USD iki yıldır dolaşımdadır. Bu süre içinde, yaklaşık 15 milyar $’lık toplam arz ve piyasa değeri ve 5 milyar $’a yaklaşan günlük işlem hacimleri görecek şekilde büyümüştür. Bu, stabilcoini 28 Aralık 2021 itibariyle Coinmarketcap.com’da 16. sıraya yerleştiriyor.

BUSD, toplam kripto para birimleri arasında piyasa değerine göre sadece 16. sıradayken, aynı zamanda sabit paralar arasında da 3. sırada yer alıyor. BUSD’nin etkileyici büyüme oranı göz önüne alındığında, önümüzdeki bir veya iki ay içinde makul bir şekilde ilk sıraya geçebilir.

BUSD’un Arkasındaki Teknoloji

BUSD, 1:1 bazında ABD banka hesaplarında tutulan ABD doları ile tamamen teminat altına alınacak şekilde oluşturuldu. Bu hesaplar Paxos tarafından oluşturulur ve yönetilir ve New York eyalet düzenlemelerinin öngördüğü şekilde aylık olarak denetlenir.

BUSD satın alma veya satma taleplerine, rezerv hesabına giren veya çıkan nakit hareketi eşlik eder. Bu taleplere göre BUSD tokenleri ya basılıyor ya da buna göre yakılıyor.

Örnek olarak, 10.000$ değerinde BUSD satın alınması, 10.000 BUSD jetonunun basılmasına ve rezerv hesaplarında 10.000$’lık bir artışa neden olacaktır. Bunun diğer tarafında, 10.000 BUSD’lik bir itfa, bu jetonların yakılmasına ve ABD doları çıkarılıp jetonları kullanan kişiye transfer edildiğinden rezervde 10.000$’lık bir azalmaya neden olacaktır. 

Advertisement. Scroll to continue reading.

Dijital saldırı gibi bazı kritik güvenlik tehditlerinin oluşması durumunda, Paxos, BUSD tokenlerinin transferini, oluşturulmasını veya imha edilmesini duraklatma yeteneğine sahiptir.

BUSD’nin Kullanım Alanları Ve Avantajları

Binance USD, Ethereum blok zinciri ağında diğer herhangi bir ERC-20 belirteci ile aynı şekilde işlem görür. 

BUSD, Ethereum ağı gibi halka açık bir blok zincirinde bulunduğundan, tüccarların BUSD’yi fiat para birimlerine alternatif olarak kullanmaları mümkündür. Bu, kullanıcıların ve işletmelerin bankacılık ihtiyaçlarını BUSD aracılığıyla Paxos’tan temin edebilecekleri anlamına gelir. Ek olarak, BUSD bir ERC-20 jetonu olduğundan, Ethereum tabanlı dApp’lerden ve akıllı sözleşmelerden herhangi biriyle entegre edilebilir.

  • Binance’de işlem gören tüm BUSD çiftleri için sıfır yapıcı ücreti promosyonu;
  • Binance’de BUSD’nin yıllık %15’e varan faiz elde etmek için yatırılabileceği çeşitli kredi ürünleri;
  • BUSD, Binance Marjin Ticaretinde borçlanma için teminat olarak kullanılabilir;
  • BUSD, Binance Vadeli İşlemler platformunda çapraz teminat olarak da kullanılabilir;
  • Binance, Çin yuanı (CNY), Rus Rublesi (RUB) ve Vietnam Dongu (VND) karşısında alım satım dahil 272 farklı BUSD alım satım çifti tanıttı;
  • Binance platformu, kullanıcıların diğer birçok stabilcoin’den BUSD’ye 1:1 temelinde ve ücret ödemeden anında dönüştürmelerine olanak tanıyan bir özellik sundu. 

BUSD, tamamen düzenlenmiş bir sabit para olarak geliştirilmiş şeffaflığı benimsemek gibi diğer sabit paralara göre çeşitli avantajlar sunar. Ayrıca fiyat istikrarına sahiptir, tamamen teminatlandırılmıştır ve aylık olarak denetlenmektedir, ölçeklenebilirliğe sahiptir ve sürekli büyümesini ve benimsenmesini neredeyse garanti eden Binance ekosistemi tarafından tamamen desteklenmektedir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar

İlgili Yazılar

Kripto Para

SATS, Binance’te listelendiğinin duyurulmasından bu yana işlem hacmi ve sahiplerinin ilgisindeki artışla %155 büyüme kaydetti.  Binance’in geri sayımına göre SATS, 1 saat 15 dakika içinde Binance’te...

Kripto Para

TerraUSD (USTC), Terra blok zincirinin merkezi olmayan ve algoritmik stablecoin’idir. Değeri ABD Dolarına sabitlenmiş, ölçeklenebilir, getiri sağlayan bir madeni paradır. TerraUSD, Terra topluluğuna değer sunmak ve Dai gibi...

Kripto Para

SAIL, Solana’da inşa edilen yeni bir ekosistemin ana hizmet belirteci olacak. gSAIL, dSAIL, vSAIL ve nSAIL için kullanılacaktır. SAIL’i tutmak, tüm SAIL ekosistem platformunda daha fazla...

Kripto Para

NADA Protocol Token, dünyanın en iyi 100 oyun geliştiricisinden biri olan NADA digital Co., Ltd. tarafından geliştirilen ve sağlanan blockchain tabanlı NFT mobil oyunlarının...