Kapat

Bir İnsan StarCraft II’de DeepMind’ın AlphaStar İsimli Yapay Zekasını Yenmeyi Başardı

Anasayfa
HABER Bir İnsan StarCraft II’de DeepMind’ın AlphaStar İsimli Yapay Zekasını Yenmeyi Başardı

Dünya’nın en iyi Go oyuncularını alt ettikten sonra emekliye ayrılan AlphaGo’dan sonra DeepMind göz hastalıklarını teşhis etme ve dudak okuma yetenekleri ile yapay zeka alanında farklı alanlara yönelmişti.

Ancak DeepMind oyunlara dahil olmaktan vazgeçmedi. DeepMind’ın AlphaZero yazılımı sıfırdan satranç oynamayı sadece dört saatte kendisine öğretmeyi başardı. Dünyanın en iyi satranç oynayan yazılımı olduktan sonra, Google ve Blizzard programa StarCraft II’yi nasıl oynanacağını öğretmeye başladı.

DeepMind AI’nin türevi AlphaStar isimli yapay zeka profesyonel StarCraft II oyuncuları Dario “TLO” Wünsch ve Grzegorz “MaNa” Komincz ile Aralık ayında kafa kafaya gelerek beş oyunun beşini de kazandı ve oyuncuları bozguna uğrattı.

DeepMind insan oyunculara karşı avantaj olarak AlphaStar’ın tüm haritayı tek seferde görebildiğini belirtti. Başka bir deyişle, bir insan oyuncunun yaptığı gibi odağı değiştirmek zorunda kalmadan kendi üssüne ve düşman birimlerine ve hareketlerine dikkat edebiliyor.

Perşembe günü profesyonel oyuncu MaNa yapay zeka ile karşı karşıya geldi. DeepMind ve Blizzard maçı canlı olarak yayınladı. AlphaStar güçlü bir şekilde oyuna başladı, ancak profesyonel oyuncu yapay zekadaki bir zayıflığı tespit etti ve bunu avantaj olarak kullanarak makineyi yenmeyi başardı.

Bu ilgi çekici müsabakayı aşağıdan izleyebilirsiniz. Oyun yaklaşık olarak 2:31:07’de başlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir