Kapat

Bitcoin Yarılanması İçin Hazır Mısınız? Bitcoin ‘Halving’ Nedir?

Anasayfa
Kripto Para Bitcoin Yarılanması İçin Hazır Mısınız? Bitcoin ‘Halving’ Nedir?

Piyasaya sürülen her yeni Bitcoin, kripto para biriminin blok zinciri üzerinde meydana gelen işlemleri doğrulayan “madenciler” için ödül olarak ortaya çıkmaktadır. Kompleks hesaplamalar gerektiren bu işlemleri bilgisayarları ile doğrulayan madenciler, blok ödülü olarak adlandırılan yeni “token”lar kazanmaktadır.

Bitcoin Yarılanması Nedir?

Bitcoin için söz konusu olan kod yapılandırılması neticesinde, belirli aralıklarla madencilere verilen bu ödülün miktarı azaltılmaktadır. Yarılanma olarak isimlendirilen bu işlem, dört yılda bir veya 210.000 işlem bloğuna ulaşıldığı durumda gerçekleşmektedir. Yarılanma teriminden de anlaşılacağı üzere, her yarılanma işleminde madencilere verilen ödül miktarı yarı yarıya azalmaktadır. Bitcoin 2009 yılında çıkış yaptığında madenciler blok başına 50 Bitcoin ödül kazanırken, bu miktar 2012 yılında gerçekleşen ilk yarılanmada 25 Bitcoin’e ve 2016’da 12.5 Bitcoin’e düştü. Önümüzdeki günlerde gerçekleşmesi beklenen yarılanmada ise bu miktar 6,25 Bitcoin’e düşecek.

Kripto paranın geliştirilme aşamasında piyasada sirkülasyonda olacak olan maksimum Bitcoin sayısı 21 milyon olarak belirlendiğinden dolayı, kripto paranın enflasyona karşı bir mekanizmaya sahip olduğu belirtiliyor. Ayrıca madencilere verilen ödülün de belirli periyotlarla azaltılması ile piyasaya giren Bitcoin miktarı azaltılıyor.

Bitcoin Yarılanması Ne Zaman Gerçekleşecek?

Önümüzdeki yarılanmanın Mayıs ayında gerçekleşeceği tahmin edilirken, internette halihazırda birçok geri sayım aracı bulunuyor. Ancak yeni blokların oluşum hızında değişim meydana gelebileceğinden dolayı bu tarihi kesin olarak bilmek mümkün değil. Bitcoin 2140 yılında tam kapasitesine ulaşana kadar 64 Bitcoin yarılanması gerçekleşecek. Bu noktadan sonra madenciler ödül kazanmak yerine, doğruladıkları işlemler için bir işlem ücreti kazanacak.

Bitcoin’in fiyatının bu durumdan nasıl etkileneceğini ise önümüzdeki günlerde göreceğiz. Daha önce gerçekleşen yarılanmalarda Bitcoin’in fiyatında meydana gelen değişimi aşağıdaki grafikten görebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  2018 Paris Kış Modası İçin Düğmeye Basıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir