Kapat

Bitcoin’in Temelini Oluşturan Teknoloji: ‘Blockchain’ Nedir?

Anasayfa
Bilim Bitcoin’in Temelini Oluşturan Teknoloji: ‘Blockchain’ Nedir?

Blockchain Nedir?

Bir Blockchain (Blok Zinciri) ile birçok kişi bir bilgi kaydını değiştirebilir ve sistemde yer alan kullanıcılar bu bilgi kaydının nasıl değiştirildiğini ve güncellendiğini kontrol edebilir. Daha iyi anlayabilmek adına Blockchain ile Vikipedi‘yi kıyaslayalım.

Vikipedi birçok kullanıcı tarafından düzenlenen ve kontrol edilen sayfalardan oluşur, bu sayfalarda yer alan içerik bir kişi tarafından değil, bir topluluk tarafından oluşturulmuş ve denetlenmiştir.

Bununla birlikte aralarında bazı temel farklar yer almaktadır. Her ikisi de dağıtılmış ağlarda (internet) çalışırken, Vikipedi bir istemci-sunucu ağı modeli kullanarak World Wide Web’de (WWW) oluşturulmuştur.

Gerekli izinlere sahip bir kullanıcı (istemci) merkezi bir sunucuda depolanan Vikipedi girdilerini değiştirebilir.

Bir kullanıcı Vikipedi sayfasına eriştiğinde, o sayfanın “ana kopyasının” güncellenmiş haline ulaşmış olur. Veritabanının denetimi Vikipedi yöneticileri tarafından sağlanır ve erişim izinleri merkezi bir otorite tarafından denetlenir.

Vikipedi’nin altında yatan teknoloji, hükümetlerin, bankaların veya sigorta şirketlerinin kullandığı yüksek güvenlikli ve merkezileştirilmiş veritabanlarına benzemektedir. Merkezi veritabanların kontrolü, güncellemelerin yönetimi, siber tehditlere karşı erişim ve koruma işlemleri şirketlerin kendileri tarafından yapılmaktadır.

Blockchain teknolojisi ile oluşturulan dağıtılmış veritabanı, temelde farklı bir teknolojiye sahiptir. Bu özellik aynı zamanda Blockchain teknolojisinin en belirgin ve en önemli özelliğidir.

Blockchain teknolojisinde ağda yer alan her bilgisayar bir girdiyi bağımsız bir şekilde düzenleyebilir ve yapılan düzenleme ağdaki diğer üyeler tarafından kontrol edilir. Düzenleme ağın çoğunluğu (%51) tarafından kabul edilirse geçerli kılınır. Ağın üyelerinin hepsi eşittir ve ağ üzerinde kontrol sahibi olan merkezi bir otorite yoktur.

Blockchain teknolojisini bu kadar kullanışlı kılan özellik budur – Dijital ilişkileri kolaylaştırmak için merkezi bir konuma olan ihtiyacı ortadan kaldırarak bilgi kayıt ve dağıtımında bir yeniliği temsil eder.

Blockchain ve Bitcoin

Blockchain nedir sorusuna cevap aldıktan sonra bu teknolojinin Bitcoin‘in temelini nasıl oluşturduğunu inceleyelim.

Bitcoin’in temelinde yer alan blok zinciri, ağa gönüllü olarak katılan bilgisayarlardan oluşmaktadır ve bu bilgisayarların hepsi “yönetici” konumundadır. Bununla birlikte, her birinin ağa katılmak için ortak bir sebebi vardır: Bitcoin kazanma şansı.

Bu bilgisayarlar “madencilik” yaparak bazı çok zor sayısal problemleri çözüme kavuştururlar. Karşılığında ise Bitcoin kazanırlar. Başlangıçta Blockchain teknolojisi sadece Bitcoin için geçerliydi. Fakat günümüzde uygulanabileceği çok fazla potansiyel alan var. Halihazırda piyasada 700 Bitcoin benzeri kripto para birimi bulunmaktadır. Bunlar da aynı şekilde temel olarak Blockchain teknolojisini kullanmaktalar.

Merkezi Olmayan Ağ

Tasarım gereği, Blockchain merkezi olmayan bir teknolojidir. Üzerinde yapılan bir değişiklik ağın ortak olarak aldığı karar ile meydana gelir. Bu özellikle beraber bazı önemli sonuçlar doğar. İşlemleri doğrulamak için yeni bir yol yaratarak geleneksel ticaretin unsurları gereksiz hale gelebilir. Örneğin, borsada yer alan bir işlem, blok zinciri ile hemen hemen eşzamanlı hale gelir – ya da tapu kayıt defteri gibi kayıt tutma temeline dayanan tüm sistemler tamamen halka açık hâle gelebilir.

Küresel bir bilgisayar topluluğu, Bitcoin işlemlerini kaydeden veritabanını blok zincirini kullanarak beraber yönetmektedir. Bitcoin, merkezi bir otorite tarafından değil bu ağın üyeleri tarafından yönetilmektedir. Merkezi olmayan bu sistem, kullanıcılar arasındaki (Peer-to-Peer) ilişki ile çalışmaktadır. Ağda yer alan herkes eşittir ve herhangi bir merkezi otorite bu sistem için bir karar alıp veremez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir