Kapat

Bu Uygulamalar Bilgilerinizi Rızanız Olmadan Facebook ile Paylaşıyor

Anasayfa
HABER Bu Uygulamalar Bilgilerinizi Rızanız Olmadan Facebook ile Paylaşıyor

Uluslararası Gizlilik kurumu tarafından yapılan bir araştırmaya göre Google Play’de bulunan ücretsiz uygulamalardan %42.55’i verilerinizi Facebook ile paylaşıyor. Çoğu popüler uygulama ise ikinci kez açıldıktan sonra verilerinizi paylaşmaya başlıyor.

Ekip tarafında test edilen uygulamaların %61’i kullanıcıların Facebook hesabı olmadığı durumda bile verileri Facebook’a transfer etmeye başladı. Kullanıcıların o cihazda Facebook hesaplarına giriş yapmış veya yapmamış olmaları ise transfer işlemini değiştirmedi. İki durumda da verilerin Facebook ile paylaşıldığı görüldü.

Bu uygulamalardan bazıları hassas olarak nitelendirilebilecek detaylı bilgileri sosyal ağ ile paylaşıyor. Örnek olarak, Kayak uygulaması: kullanıcıların uçuş aramaları, varacakları şehir, tarih, havalimanı, kalacakları süre gibi bilgileri Facebook ile paylaşıyor. Aynı zamanda kullanıcının aradığı bilet türü de paylaşılan veriler arasında.

Facebook’a veri gönderen bazı popüler uygulamalar ise şunlar: MyFitnessPal, Duolingo, Skyscanner, TripAdvisor, Spotify, Yelp, Shazam ve Indeed.

Facebook yayınladığı son geliştirici aracı ile sorunu düzelttiğini doğruladı. Ancak Engadget tarafından belirtildiği üzere bu uygulamalar henüz bu çözümü sistemlerine entegre etmediler.

Bu sorunun uygulamaların iOS versiyonlarını etkilemediği belirtildi.

Eğer bu uygulamaları kullanıyorsanız, paylaştığınız verileri göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Facebook 'Gizlilik Odaklı' Bir Platform Haline Gelecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir