Kapat

Büyük Android Uygulamaları Bilgilerinizi Hala Facebook ile Paylaşıyor

Anasayfa
HABER Büyük Android Uygulamaları Bilgilerinizi Hala Facebook ile Paylaşıyor

Veri toplama konusundaki tüm karışıklığa rağmen, hala kullanıcı verilerini toplayan ve Facebook’a geri gönderen büyük Android uygulamaları bulunuyor.

Privacy International tarafından yapılan araştırmada, Yelp ve Duolingo gibi büyük şirketlerin kullanıcıları tanımlayabilen ve reklam hedefleri haline getirebilecek veriler topladığı belirlendi.

Kullanıcıların giriş yapmamaları durumunda bile veri toplamaya devam eden uygulamalar arasında, iki farklı İslam dua uygulaması ve iş arama uygulaması olan Indeed de yer alıyor.

İşin endişe verici kısmı ise, kullanıcılar Android cihazlarında Facebook’a giriş yapmadıklarında ve hatta bir Facebook hesabına sahip olmadıkları durumda bile veriler Facebook’a aktarılmaya devam ediyor.

Privacy International tarafından yapılan açıklamada, yaptıkları baskı sonucunda Spotify ve Skyscanner gibi uygulamaların açık haldeyken Facebook ile iletişim kurmaktan vazgeçtikleri belirtildi.

Ancak diğer uygulamalar üzerinde yapılan testler sonucunda bu uygulamaların gizlilik konusunda neredeyse hiçbir değişiklik yapmadığı göze çarptı.

“Bu, sadece gizlilik için değil, aynı zamanda rekabet için de oldukça büyük bir sorun. Facebook’a gönderilen uygulama verileri arasında, İslam dua uygulaması gibi belirli bir uygulamanın açıldığı veya kapandığına dair bilgiler bulunuyor. Veriler, bir kullanıcının Google reklam kimliği ile gönderildiğinden dolayı bu verileri bir profile ilişkilendirmek ve birinin ilgi alanlarını, kimliğini ve günlük aktivitelerini öğrenmek oldukça kolay olacaktır.”

Tüm bunlardan dolayı gizlilik, önem gösterilmesi gereken konuların başında geliyor.

Kaynak: The Inquirer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir