Kapat

Cep Telefonları Nasıl Dezenfekte Edilir?

Anasayfa
Çözüm Cep Telefonları Nasıl Dezenfekte Edilir?

Koronavirüsün etkisini artırmasıyla birlikte insanlar temizlik konusunda daha duyarlı hale gelmeye başladı. Uzmanlar tarafından ellerin sık sık yıkanması tavsiye edilirken, her gün defalarca kullandığımız ve ellerimizle doğrudan temasta olan telefonlarımız da tehlike arz ediyor olabilir.

Ancak hassas bir yapıya sahip olan cep telefonlarımızı nasıl temizlememiz gerekiyor?

Cep telefonlarını dezenfekte etmek

Öncelikle eğer plastik veya silikon bir kılıf kullanıyorsanız, cep telefonunuzu kılıftan çıkarın ve kılıfı su ve sabunla en az 30 saniye boyunca yıkayın.

Eğer deri bir kılıf kullanıyorsanız bir kumaş parçasını sabunlu suya daldırın ve bu kumaş parçasıyla kılıfı yavaşça dairesel hareketlerle temizleyin.

Kılıfı tekrar telefona takmadan önce tamamen kuruduğundan emin olun.

Telefonunuzun ekranını ve diğer kısımlarını temizlemek için ise etil alkol veya izopropil alkol solüsyonu kullanmanız gerekiyor. Ancak bu malzemeleri nereden bulacağınızı merak ediyorsanız, telaşa gerek yok. Evinizde bulunan “limon kolonyası” veya diğer 80 derece kolonyalar, %80 oranında etil alkol içermektedir. Bu miktarda etil alkol içeren bir kolonya, bakterileri ve virüsleri öldürmekte ve yüzeyleri dezenfekte edebilmektedir.

Telefonunuzu dezenfekte etmek için öncelikle telefonunuzu kapatın. Sonrasında yumuşak bir kumaş parçasına bir miktar kolonya dökün. Telefonunuzun arkasındaki ve yanındaki sert yüzeyleri yavaş ve dairesel hareketlerle ovalayın.

Telefonunuzun ekranını temizlerken ise biraz daha dikkatli olmanız gerekiyor. Eğer bir ekran koruyucu kullanıyorsanız endişelenmenize gerek yok, ancak ekran koruyucunuz yoksa, kolonya ile silerken ekranda bulunan özel tabakayı aşındırma riskiniz var. Bundan dolayı ekranı silerken nazikçe davranın ve ekrandaki açık yüzeyleri ıslatmamaya özen gösterin. İşlemlerden sonra telefonunuzun kurumasını bekleyin.

Bu şekilde cep telefonunuzu kolay bir şekilde dezenfekte edebilirsiniz. Ayrıca ellerinizi sık sık yıkamayı unutmayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Telefon Görüşmesi Kaydetmek Suç Mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir