Kapat

Cep Telefonlarında ÖTV Oranı Yüzde 50’ye Yükseltiliyor!

Anasayfa
HABER Cep Telefonlarında ÖTV Oranı Yüzde 50’ye Yükseltiliyor!

Cep telefonlarına vergi zammı ne zaman geliyor? Cep telefonu fiyatları artıyor mu? Cep telefonu ÖTV oranı ne zaman artıyor? Tüm bu soruların yanıtlarını bu makalemizde veriyoruz.

Hale hazırda ülkemizde aşırı pahalı olan cep telefonu fiyatlarının vergi düzenlemesi ile yeniden artması gündeme geldi. Meclise sunulan tasarıda cep telefonlarındaki ÖTV oranının yüzde 50 oranında arttırılabilmesinin önü açılıyor.

Cep telefonundan yüzde 50’ye varan ÖTV alınmasının önünü açacak tasarı Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülerek TBMM’ye sunuldu. Tasarıya göre hükümet isterse fiyatı 2.400 TL’den fazla olan bir cep telefonundan alınan Özel Tüketim Vergisi’ni yüzde 25’ten yüzde 50’ye çıkarabilecek.

Yeni tasarı ile cep telefonlarında ÖTV belirlenirken telefonlar üç gruba ayrılıyor.  Kanun tasarısında söz konusu bu telefonlar, birinci grup fiyatı 1200 TL‘ye kadar olanlar, ikinci grup 1200-2400 TL arası fiyatta olanlar, üçüncü grup ise 2400 TL‘den fazla olanlardan oluşuyor.

Vergi düzenlemesi yapılmadan bile aşırı pahalı fiyatlara satılan akıllı telefonların bu düzenleme sonrasında hangi fiyatlara satılacağı konusundaki soru işaretleri bir süreliğine cevapsız kalacak gibi duruyor. Keza düzenleme meclisten geçse de yürürlüğe sokulmadı yani vergilerde şuan için bir artış yok.

Yeni ÖTV düzenlemesi ile alakalı yorumlarınızı makale sonunda bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir