Kapat

Chrome’daki Yeni Değişiklikler Reklam Engelleyicileri Zayıflatabilir

Anasayfa
HABER Chrome’daki Yeni Değişiklikler Reklam Engelleyicileri Zayıflatabilir

İnsanların rahatsız edici reklamları engellemek amacıyla kullandığı reklam engelleyiciler internetteki okuyucuların deneyimini arttırırken, yayıncılar için reklamcılık gelirleri bakımından büyük sorunlara sebep oluyor. Janrain isimli bir şirket tarafından yapılan ankete göre katılımcıların %71’i çevrimiçi deneyimlerini geliştirmek amacıyla reklam engelleyici veya benzeri araçlar kullanıyor.

Gelirlerinin büyük bölümünü reklamdan elde eden Google da, agresif reklamlar barındıran bazı siteleri Chrome’da engellemişti.

Reklam engelleyiciler genelde tarayıcılara eklenti veya uzantı olarak eklenebilen üçüncü parti yazılımlardır. Bu araçlar kullanıcı deneyimini arttırmayı amaçlasa da, Google tarafından yapılan son değişikliklerle birlikte reklam engelleyicilerin çevrimiçi içeriği değiştirmesi engellenebilir.

Önerilen değişikliklerin Chrome’a ​​eklenmesi durumunda reklamları engellemek yine de mümkün olacak, ancak geliştiricilerin Chrome uzantılarını yeniden yazması gerekecek. Pek çok geliştirici, değişikliklerin kullanıcılara zarar vereceğini savunarak teklifi protesto ediyor.

Bu değişiklikler Chrome ve Chromium’un güvenliğini ve performansını artırmak için tasarlandı. Örneğin, Chrome uzantıları artık tarama geçmişinize erişebilir. Bu durum, kötü amaçlı geliştiricilerin size karşı casusluk yapan bir reklam engelleyici sunabileceği anlamına geliyor.

Reklam engelleyici şirket Ghostery, “Google, reklamcılık işlerini korumak için ya da sadece kendi kurallarını dayatmak için bunu yaparsa, bu piyasadaki hakim rolünü kötüye kullanmaktan başka bir anlama gelmez” dedi.

Sonuç olarak değişiklikler, içerik engelleyicilerin bir sayfa üzerinde daha az kontrole sahip olacağı anlamına geliyor. Başka bir deyişle, kullanıcılar tarama deneyimleri üzerinde daha az kontrole sahip olacaklar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  YOLO Dünyası için Geri Sayım Başladı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir