Kapat

Çin Hükümeti İnsanları Yürüyüş Şekline Göre Ayırt Edebilecek

Anasayfa
Bilim Çin Hükümeti İnsanları Yürüyüş Şekline Göre Ayırt Edebilecek

“Vücut tanıma” olarak adlandırılan yeni bir yazılım ile birlikte Çinli yetkililer, insanları yüzleri kameraya dönük olmasa bile vücut şekilleri ve yürüyüş şekillerinden tanımlayabilecek.

Pekin ve Şangay caddelerinde zaten polis tarafından kullanılmakta olan “yürüyüş tanıma”, yapay zeka alanında teknolojinin ne kadar ilerleyeceği konusunda kaygı yaratıyor. 

Watrix CEO’su Huang Yongzhen, insanların sırtlarını döndüğünde veya yüzü kapalıyken bile 50 metreye (165 feet) kadar tespit edilebileceğini aktardı. Bu teknoloji ile birlikte, yüz tanımada bir kişinin yüzünün yakın ve yüksek çözünürlüklü görüntülerine duyulan ihtiyaç ortadan kalkabilir.

Watrix, geçen ay yaptığı açıklamada, Çin basınında yer alan haberlere göre, yürüyüş tanıma teknolojisinin geliştirilmesi ve satışın hızlandırılması için 100 milyon yuan (14,5 milyon $) büyümeye gittiğini açıkladı.

Müslüman nüfusu zaten yoğun bir gözetim ve denetime tabi olduğu bir bölge olan Çin’in batısındaki Xinjiang eyaletinde güvenlik yetkilileri, yazılıma özellikle ilgi gösterdi.

Çinli bir köşe yazarı ve yorumcu olan Shi Shusi, Pekin’in sosyal kontrol konusundaki isteği nedeniyle bu teknolojinin Çin’de dünyanın geri kalanından daha hızlı bir şekilde gelişmesinin şaşırtıcı olmadığını aktarmıştı.

Yeni olmayan bu teknoloji daha önce Japonya, Birleşik Krallık ve ABD Savunma Bilgi Sistemleri Ajansı’ndaki bilim adamları tarafından uzun yıllar boyunca araştırıldı. Osaka Üniversitesi’nden Profesörler, 2013’ten bu yana pilot tabanlı bir yürüyüş tanıma yazılımı kullanmak için Japonya Ulusal Polis Ajansı ile çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir