Kapat

Çin Keşif Aracı Ay’ın Karanlık Tarafında Araştırmalara Başladı

Anasayfa
HABER Çin Keşif Aracı Ay’ın Karanlık Tarafında Araştırmalara Başladı

Ay’ın uzak tarafına gerçekleştirilen ilk görevde Çin tarafından gönderilen keşif aracı, Ay’ın zeminine dair incelemelerde bulundu.

Jade Rabbit 2 isimli keşif aracı fırlatıldıktan sonra Ay’ın kar görünümlü yumuşak yüzeyine iniş yaptı. Böylece araç Ay’ın uzak tarafına yapılan ilk yumuşak inişi gerçekleştirmiş oldu. Çin Uzay Ajansı tarafından yayınlanan fotoğraflarda keşif aracının Ay yüzeyi üzerindeki izleri görüntülendi.

Ay Keşif Projesinin baş tasarımcısı Wu Weiren, CCTV’ye yaptığı açıklamada ünlü astronot Neil Armstrong’un sözlerine benzer şekilde, “Bu keşif aracı için küçük, Çin milleti ise büyük bir adım” şeklinde konuştu. “Bu büyük adım uzayı keşfetmek ve evreni fethetmek için belirleyici bir hareket olacak” şeklinde devam etti.

Amerika tarafından 1969-1972 yıllarında gerçekleştirilen insanlı görevler dahil olmak üzere önceki tüm Ay görevleri Ay’ın Dünya’ya bakan yüzeyine gerçekleştirilmişti. Ay’ın uzak tarafı Ay yörüngesinden gözlemlense de daha önce yüzeyi incelenmemişti.

Çin Uzay Ajansı, Ay’ın cihaz ile Dünya arasında yer almasından dolayı iletişim sıkıntılarının meydana geldiğini bundan dolayı zorlu bir göreve imza attıklarını belirtiyor. Çin bu adımlarla uzay yarışı konusunda diğer devletlere yetişmeyi amaçlıyor.

Evreni Ay’ın en uzak yerinden keşfetmek, güneş sisteminin ilk günleri ve evrenin ilk yıldızlarının doğuşu hakkında daha fazla bilgi edinmemize yardımcı olabilir. Ay’ın uzak tarafı Dünya’dan görünmediği için bu yüzeye halk arasında “karanlık taraf” denmektedir. Ancak sanılanın aksine bu yüzey aslında karanlık değildir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Yılın en uzun Ay tutulması, 27 Temmuz'da gerçekleşecek!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir