Kapat

Çin’de İnterneti Sansürlemek İçin Çalışan ‘Sansür Fabrikaları’

Anasayfa
HABER Çin’de İnterneti Sansürlemek İçin Çalışan ‘Sansür Fabrikaları’

Binlerce düşük ücretli işçi, boş bir sandalye fotoğrafının bile soruna yol açabileceği, yasak içeriğin çevrimiçi dünyasını taramak için “sansür fabrikalarında” çalışıyor.

Li Chengzhi profesyonel bir sansürcü olarak mesleğe başladığında öğreneceği çok şey vardı. Çin’deki gençlerin çoğunluğu gibi 24 yaşındaki genç de “1989 Tiananmen Meydanı Olayları” veya Nobel Barış Ödülü alan muhalif Liu Xiaobo’nun gözaltındayken ölmesi gibi konular hakkında bilgi sahibi değildi.

İş ile ilgili eğitim aldıktan sonra ise araması gereken konuları ve neleri engelleyeceğini biliyordu. Çin hükümetinin gazabından korkan Çinli medya şirketleri, çevrimiçi dünyada hükümeti öfkelendirebilecek içeriklerin aranması için binlerce işçi kullanıyor. Li Chengzhi saatlerce çevrimiçi içeriği tarayarak Çinli liderler hakkındaki yazıları, skandalları veya hükümetin insanların hakkında bilgi sahibi olmasını istemediği konuları engelliyor.

Çin’li şirketler için hükümetin belirlediği internetin güvenli tarafında kalmak adeta bir ölüm kalım meselesi. Şirketlerin kendilerini sansürlemesini talep eden yetkililer, şirketlerin bu yolda binlerce içerik polisini işe almasına sebep oldu. Böylece Çin genelinde “sansür fabrikaları” oluştu.

Çin son yıllarda dünyanın en kapsamlı ve karmaşık çevrimiçi sansür sistemini kurdu. Bu sistem Komünist Partinin topluma olan tutumunu güçlendirmede internetin daha büyük bir rol oynamasını isteyen Başkan Xi Jinping yönetimi altında daha da güçlendi. Bu sistem ile birlikte daha fazla içerik hassas olarak kabul edilirken cezalar daha da şiddetleniyor.

Şirketler bu noktada yapay zekadan faydalanabileceklerini belirtiyor. Sansür sisteminin karmaşıklığını sürdürerek daha büyük bir sisteme dönüşebilme ihtimali ise diğer ülkeleri endişelendiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir