Kapat

Çin’deki Okullar Öğrencileri Üniformalarındaki GPS ile Takip Ediyor

Anasayfa
HABER Çin’deki Okullar Öğrencileri Üniformalarındaki GPS ile Takip Ediyor

Neredeyse tüm öğrenciler okul sisteminden şikayet ederek okullarını hapishane ile kıyaslama noktasına gelmiştir. Ancak Çin’de bulunan bazı öğrenciler günlük hayatlarında gerçek anlamda hapishane benzeri bir durumu  yaşıyor. Guizhan ve Guangxi Zhuang bölgelerindeki on okul, öğrencilerin konumunu takip eden “akıllı üniformaları” kullanmaya başladı.

Bir öğrenci eğer okul saatlerinde okulu terk etmeye çalışırsa bir alarm devreye giriyor. Eğer üniformasız bir şekilde okuldan çıkmaya çalışırsa okuldaki yüz tanıma sistemi sayesinde alarm yine devreye giriyor. Ayrıca öğrencinin derste uyuması durumunda da çalan alarm, öğrencinin okula gitmediği durumlarda devreye girerek yetkililerin ebeveynlere haber vermesini sağlıyor.

Okul yöneticilerinin ve ebeveynlerin öğrencilerin konumuna erişme yetkisi var. Ancak Renhuai Lin Zongwu okulunun müdürü Global Times’a yaptığı açıklamada “okuldan sonra öğrencilerinin konumunu tam olarak” takip etmediklerini belirtti. Müdür ayrıca üniformanın tanıtılmasından sonra derslere katılımın arttığını söyledi.

Üniformanın üreticileri tarafından yapılan açıklamada ceketin 500 defaya kadar yıkanabileceği ve 150C’ye kadar olan sıcaklıklarda çalışabileceği belirtildi. Akıllı ceketler ayrıca okul içinde para kullanmadan satın alma işlemlerinde de kullanılabilecek. Ebeveynler öğrencilerin satın aldığı ürünleri bu sistemle takip edebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir