Kapat

Çin’in YouTube Alternatifi “Bilibili” 170 Milyon Kullanıcıya Ulaştı

Anasayfa
HABER Çin’in YouTube Alternatifi “Bilibili” 170 Milyon Kullanıcıya Ulaştı

Çinli bir video yayın web sitesi olan ve bir zamanlar gençlerin uğrak yeri haline gelen Bilibili, kullanıcı sayısının artması ve içerik çeşitliliğinin çoğalması ile birlikte Çin’de önemli bir konuma sahip oldu. Yılın ilk çeyreğinde %70 büyüme oranı yakalayan Bilibili, 172 milyon aylık aktif kullanıcıya ulaşarak ülkedeki Tencent Video ve iQiyi gibi video servisleri ile aynı seviyeye geldi.

Ülkede faaliyet gösteren Tencent Video ve iQiyi, profesyonel olarak üretilmiş programlara ev sahipliği yapsa da, Bilibili kullanıcılar tarafından üretilen içeriklere odaklanarak YouTube benzeri bir görünüm taşıyor. Platformdaki içerik üreticilerinin sayısı ise %146 artarak ayda 4.9 milyon içerik üreten 1.8 milyon kullanıcıya ulaştı.

Sahip olduğu genç kitle sayesinde aynı zamanda mobil oyunculuk platformu olarak da görülen Bilibili, diğer platformlardan farklı bir para kazanma modeline sahip. Canlı yayınlar sırasında satılan sanal eşyalar, reklamlar ve içerik üreticilerin Bilibili aracılığıyla işlettiği çevrim içi mağazalar üzerinden yapılan satışlar platformun kâr modelinin büyük bir kısmını oluşturuyor.

Aldığı çeşitli yatırımlarla büyümeye devam eden platform, şimdiden ülkedeki diğer video yayın servislerine meydan okuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Instagram Hikayeleri’ne konum bazlı çıkartmalar özelliği geldi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir