Kapat

Çinli Yüz Tanıma Şirketi Maskeli İnsanları Bile Tanıyor

Anasayfa
HABER Çinli Yüz Tanıma Şirketi Maskeli İnsanları Bile Tanıyor

Çinli bir şirket, insanların korona virüs nedeniyle maske takmak zorunda olduğu bugünlerde, maske takarken insanları tanımlayabilen ve hastalığa karşı mücadelede yardımcı olan ülkenin ilk yüz tanıma teknolojisini geliştirdiğini söyledi.

Çin, yüz tanıma da dahil olmak üzere dünyanın en gelişmiş elektronik gözetim sistemlerini kullanarak vatandaşlarını takip altına alıyor.

Ancak, geçen yıl Hubei eyaletinde ortaya çıkan korona virüs nedeniyle herkesin maske takmaya başlaması sonucunda bu gözetim sistemleri için bazı sorunlar ortaya çıkmaya başladı.

Hanwang Technology Ltd isimli bir şirket ise bu soruna çözüm olarak maske takarken bile insanları başarıyla tanıyabilen bir teknoloji geliştirdiğini açıkladı.

Şirketin yöneticilerinden Huang Lei, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Sistem eğer bir sıcaklık sensörüne bağlıysa, kişinin adını belirlerken aynı zamanda vücut sıcaklığını ölçebilir ve sonucu işleyebilir, örneğin 38 derecenin üzerinde bir sıcaklık tespit ederse uyarı gönderebilir.” dedi.

Pekin merkezli firma, teknolojiyi geliştirmek için son 10 yılda yaptıkları araştırmalarda, yaklaşık 6 milyon maskesiz yüzden oluşan bir veritabanı ve çok daha az sayıda maskeli yüz veritabanı kullandığını söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Çin'deki Okullar Öğrencileri Üniformalarındaki GPS ile Takip Ediyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir