Kapat

Çocuklarda Telefon, Tablet ve Bilgisayar Bağımlılığı | Çözüm Yolları

Anasayfa
HABER Çocuklarda Telefon, Tablet ve Bilgisayar Bağımlılığı | Çözüm Yolları

Her ne kadar teknolojinin içerisinde olsak ve teknolojiyi çok sevsekte çocuklarımızın erken yaşta elektronik cihazlara bağımlı olması gerek sağlıkları gerekse gelecekleri için çok büyük tehlike arz ediyor. Bu noktada çocukların günlük bilgisayar ve tablet kullanımlarının gözlem ve kontrol altında tutulması gerekiyor.

Çocuklarda Telefon ve Tablet bağımlılığı nasıl başlıyor?

Öncelikle sorunun temeline inmekte yarar var. Çocuklarda telefon bağımlığı %90 ihtimalle anne babaların çok küçük yaşlarda çocukları biraz ağladığında ellerine telefon vermeleri ile başlıyor. Doğrusu ilk aşamda herhangi bir oyuncaktan farkı olamayan telefonlar renkli ekranları ve videolardaki hareketlilik ile çocukların ilgisini oldukça fazla çekiyor. Daha sonra yemek yedirirken, uyuturken, huysuzlandığında sürekli eline telefonu veriliyor.

Çocukların 0 – 5 yaşları arasında herhangi bir şeyi çözmesi oldukça hızlı gelişmektedir. Aile büyüklerinin bu süreçte çocukların telefon gibi cihazları kullanma çabasını zeka göstergesi olarak görmesi esasında bir bağımlılığa doğru gidildiğini fark etmelerini geciktiriyor.

İlerleyen süreçte kendi telefonunu sürekli çocuğuna vermek istemeyen ebeveynler yaş fark etmeksizin hemen bir tablet bilgisayar alma ihtiyacı duyuyor. Daha sonrasında ise elektronik cihaz bağımlılığına giden sürecin önü açılmış oluyor.

 

Çocuklara ne zaman Telefon yada Tablet alınmalıdır?

Çocuklar tabiki elektronik cihazları kullanacaklar. Bu noktada çocukların kontrol altında olması ve elektronik cihaz kullanımının olabildiğince geç olmasında yarar var. En önemlisi ebeveyn olarak çocuklarınızla çok daha fazla vakit geçirip klasik oyunlar ve oyuncaklar ile gelişimlerini desteklemeniz.

 

Çocuğum Tablet Bilgisayar bağımlısı ne yapmalıyım?

Elektronik cihaz kullanımı bağımlılık noktasına geldiğinde mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız. İlerleyen süreçte daha farklı psikolojik ve fiziki rahatsızlıklarla karşılaşmamak için önlem almakta yarar var. Çocukların ruh sağlığı elektronik cihaz bağımlılıkları ile derinden etkilenmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Piyasadaki 4.5G destekli cihazlar

Ebeveyn olarak ne yapabilirsiniz?

  • Çocuğunuza daha fazla vakit ayırın
  • Günlük kullanım saati belirleyin bu saatlerin düzenli olmasına özen gösterin
  • Oynadıkları oyunları kontrol altında tutun
  • Herhangi bir spor dalına yönelmesini sağlayın
  • Yaşıtları ile daha fazla vakit geçirebilecekleri ortamlar yaratın
  • Çocuğunuza örnek olmak için telefon ve tabletle vakit geçirme sürenizi azaltın

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir