Kapat

Corona Virüsü Sonrası Xiaomi’den Akıllı Maske Hamlesi Geldi

Anasayfa
HABER Corona Virüsü Sonrası Xiaomi’den Akıllı Maske Hamlesi Geldi

Çin’in Wuhan kentinde başlayan ve sonrasında onlarca ülkeye yayılan Corona virüsü gittikçe tehlikeli bir hal almaya başladı. Bir çok firmadan virüs sonrası çeşitli hamleler geliyor. Çin’li teknoloji devi Xiaomi’den virüs sonrası önemli bir patent başvurusu geldi.

Salgın sonrasında maskelere olan talep oldukça fazla artmış durumda. Bu noktada maske üretimi yapan firmaların yanı sıra yeni markalarda çıkmaya başladı. Hale hazırda zaten maske satışı yapan Xiaomi’nin ise yeni akıllı sensörleri içeren bir maske sistemi geliştirdiği ortaya çıktı. Şubat ayının başında çocuklar için geliştirilen Xiaomi Youpin F95 ile birlikte şirket, bu alanda çalışmalar yaptığını göstermişti.

Patent başvurusuna bakıldığında yeni akıllı maskenin bir işlemcisi olduğu ilk olarak göze çarpıyor. İçerisindeki depolama birimi sayesinde toplanan veriler rahatlıkla saklanabiliyor. Maskede standart bir hava filtresi ve uzun ömürlü pil kullanılması bekleniyor. Ayrıca kullanıcının hareket edip etmediğini veya sabit bir pozisyonda olup olmadığını belirleyecek ivmeölçer gibi bir sensörün akıllı maskede yer alacağı da belirtiliyor.

Akıllı maskede konuma göre hava durumu, nem durumu ve hava temizlik oranını gösteren bir çok özellik bulunuyor. Şimdilik geliştirilme alamasın da olan akıllı maskenin piyasaya çıkıp çıkmayacağı henüz netlik kazanmış değil ancak salgın bu şekilde yayılmaya devam ederse bu ve benzeri ürünlerin kullanımı da yaygınlaşacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Instagram görüntülü sohbet nasıl oluyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir