Kapat

Deepfake Teknolojisi ile Gerçek Hayatta Var Olmayan İnsanlar Oluşturuluyor

Anasayfa
HABER Deepfake Teknolojisi ile Gerçek Hayatta Var Olmayan İnsanlar Oluşturuluyor

Deepfake teknolojisi ile ünlüler tamamen sahte görüntülere entegre edilebiliyor. Scarlett Johansson’un +18 videolara yerleştirildiği bu teknoloji ile Barack Obama’nın Trump’a hakaret ettiği sahte videolar bile oluşturulabiliyor.

Yapay zeka sayesinde aslında hiç var olmayan insanların oluşturulduğu bu teknoloji gittikçe daha yaygın hale gelerek birçok sektörün dikkatini çekiyor.

Örnek olarak ThisPersonDoesNotExist.com isimli web sitesine giderseniz, farklı yüzlerden oluşan bir galeri görebilirsiniz. Ancak sitenin isminden de anlaşılacağı üzere bu sitede yer alan her yüz tamamen sahtedir ve bilgisayar tarafından üretilmiştir.

Site, bu yapay zeka tabanlı yüzleri, üretken ters ağ (GAN) adı verilen bir protokolü kullanarak oluşturuyor. Next Web’in açıkladığı gibi, bu GAN’lar bir jeneratör ve bir hakim olmak üzere birbirine karşı iki algoritma geliştiriyor. Jeneratör sahte bir tasvir oluşturuyor ve yargılama algoritmasını bu tasvirin gerçek olduğuna inandırmaya çalışıyor. GAN’ın oluşturduğu her görüntü, jeneratörün yargıcı yenmekte başarılı olmasının bir sonucudur.

Ancak, ThisPersonDoesNotExist.com isimli site, Nvidia tarafından geliştirilen StyleGAN adlı özel bir algoritmayı kullanıyor. İlk olarak bir araştırma makalesinde yayınlanan kod, GitHub’da herkesin kullanımına açık olarak bulunuyor.

Diğer birçok site StyleGAN’ı sahte kediler, sahte anime karakterleri ve hatta sahte Airbnb listeleri oluşturmak için kullanıyor.

Aşağıdaki görsele bakacak olursanız, bu resimde yer alan hiçbir yüz aslında gerçek hayatta yaşamıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir