Kapat

Dijital Ve Analog Sinyal Nedir?

Anasayfa
İnceleme Dijital Ve Analog Sinyal Nedir?

Sinyal nedir?

Bir sinyal, bir sistem ya da bağlantılar bütününden veri taşıyan elektromanyetik veya elektronik akımdır. Bilgi aktarımı için kullanıldığı bilinir. Elektronikte ve telekomünikasyonda herhangi bir zamana bağımlı, bilgi taşıyan elektromanyetik voltaj dalgası olarak da tanımlanır.

Analog sinyal nedir?

Analog sinyal, zamana bağlı bir değişkenin yine zamana bağlı diğer bir değişkeni etkilediği sürekli bir elektromanyetik dalgadır. Bu tip sinyaller genellikle fiziksel değerler ve deprem, frekans, volkanlar, rüzgar hızı vb. doğal fenomenler ile çalışırlar. Minimum ve maksimum noktaları pozitif ya da negatif olabilir. Dolayısıyla da sürekli oldukları sürece periyodik ya da non-periyodik olabilirler. Dijital sinyale kıyasla aktarılan verilerin tutarlılığı daha düşüktür. Analog sinyal çıktılarına eğri, çizgi, grafik olarak karşılaşılabilir. Dolayısıyla genellenebilen net bir anlam ifade etmez. Bant genişlikleri genellikle kısadır ve ısı sensörleri, FM radyo sinyalleri, ışık sensörleri, dokunmatik ekranlar analog sinyallere örnektir. Gürültü ile bozulmaya uğrayarak okuma ve iletim döngüsünde kopmalarla karşılaşabilirler. İşlenmesi, taşınması ve aktarımı daha kolay ve ucuzdur. Ancak bağlantılan dış etmenlerden kolayca etkilenebilir ve aktarımı bozabilir yapıdadır.

Dijital sinyal nedir?

Dijital sinyal, zamanın herhangi bir noktasında, ayrık değerlerin dizilimini tanımlayan sinyal olarak tanımlanır. Sadece belli aralıkta belli sabit değerleri alabilir. Sürekli sinyaller olmakla beraber, analog sinyallere kıyasla daha hızlı veri ve bilgi iletimi sağlayarak isabetli transfer yapılmasında kullanılırlar. Bant genişliği yüksek olduğundan daha geniş çerçevede veri alışverişi yapan bilgisayarlar, CD ve DVD’ler ile kullanılırlar. Gürültüden etkilenmezler dolayısıyla aktarılan mesajın bozulma ihtimali düşüktür. Kolayca sıkıştırılabilir ve herhangi bir bilginin enkripsiyonu için kullanılabilir. Dijital sinyal kullanan ekipmanlar genellikle yaygın ve uygun fiyata erişilebilirdir. Ses üzerinde oynama ve modifikasyonların yapılması kolaydır. Orjinal kopya değiştirilmeden ses üzerinde değişimler yapılabilir. Ancak datanın bölünmesi, küçültülmesi esnasında veri kayıpları meydana gelebilir. İşlemci hızları limitlidir ve yüksek bant genişliğine ihtiyaç duyar. Bu yüzden ihtiyaç duyulan sistemler ve işlemciler yaygın olmasına rağmen daha komplekstir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Lenovo Yoga C930 incelemesi

Analog ve Dijital sinyal arasındaki temel farklar nelerdir?

Bir analog sinyal sürekli iken dijital sinyaller zamanda bölünmüştür ve belli aralıklarda değer alırlar.

Analog sinyaller sinüs dalgaları ile ifade edilirken dijital sinyaller kare dalgalar şeklinde görülür.

Analog sinyal sürekli ve sonsuz bir veriler dizini verirken, dijital sinyal veriyi sınıflandırmak için sabit 0 ve 1 değerleri kullanır.

Analog sinyal radyo gibi düşük bant genişliğine sahip cihazlarda çalışır. Dijital sinyaller ise daha kompleks yapıda olan bilgisayarların temelindeki yüksek bant genişliğine sahip sinyallerdir.

Analog donanım implemantasyonda üreticiye çok fazla seçenek tanımaz ve belli tasarımlar üzerinde sınırlandırır. Dijital sinyal kullanan donanımlar ise üreticiye esneklik sağlayarak daha çeşitli uygulamalara kapı açar.

Analog sinyal ses ve görüntü aktarımı için uygunken, dijital sinyal bilgisayar teknolojileri ve dijital elektronikte yaygın olarak kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir